İletişim Formu

Kim Bir Kötülük Görürse Eliyle Düzeltsin Buna Gücü Yetmezse Kalben Karşı Koysun Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Kim Bir Kötülük Görürse Eliyle Düzeltsin Buna  Gücü Yetmezse Kalben  Karşı Koysun Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Sevgili Peygamberimiz , alemlere rahmet olarak gönderilen Hz Muhammed Mustafa'nın anlamlı  ve insanlık için faydalı olan hadislerinden biridir bu sözü . Onun değerli ağzından çıkan altın sözlerdir bu sözler . Efendimiz hiç kimseye karşı içinde kin ve nefret olmayan bir kimsedir . Fakat dinimizi yok etmek isteyen zalimlere karşı Efendimiz her zaman karşı durmuş ve yeri geldiğinde savaşmıştır .  İnsanlık için ise o örnek bir Peygamber'dir . Çünkü o çok merhametli ve çok temiz bir kalbe sahiptir .

Kim bir kötülüğü gözü ile görüyorsa bunun karşısında sessiz kalmamalıdır . Mümin olan , kendini bilen , gerçekten Müslümanlığı yaşamaya ve yaşatmaya çalışan her kişi kötülüğe engel olmaya çalışmalıdır . Bunun için de insanlar zalim ve zengin olanın , güçlü olanın yanında değil masum , savunmasız kimselerin yanında olmalıdır . Kişi eğer kötülüğü  eli düzeltemiyorsa bunu kalbi ile düzeltmeli , yani kötülüğe ve kötü insanlara karşı , düşmanlara karşı kişi içinden buğzetmelidir . Bunu nasıl yapabiliriz diyorsak şu şekilde örnek verebiliriz : Mesela Filistin , Afganistan , Arakan , Suriye gibi ülkelerde insanlar hunharca öldürülmekte ve  güçlü ve zalim ülkeler bu işgallere göz yummakta ve ses çıkarmamaktadır . Allah'a sonsuz şükürler olsun ki Türkiye Cumhuriyeti her zaman din kardeşlerinin , ortak geçmişinin olduğu  , kültürünün olduğu ülkelerin zor anlarında hep yanında olmuştur ve asla onları yalnız bırakmamıştır . Çünkü bir müslümana yakışan da budur . Maddi ve manevi olarak bu ülkelere dua edebiliriz , yardım ederiz . Fakat orada olmadığımız , o bölgelere yakın olmadığımız için  yapılan kötülüğü elimizle düzeltemezsek o kardeşlerimiz için Yüce Rabbimiz'den yardım dileriz . Düşmanlara kin güderiz ve o düşmanların sonunun bir an önce gelmesini isteriz . Merhamet etmedikleri için Yüce Allah'tan da onlara merhamet edilmemesi için dua ederiz ve dileklerde bulunuruz . İşte kalbimiz ile yapılan kötülüklere karşı dualar ederiz ve din kardeşlerimizin yanında olmaya çalışırız .


Yapılan zalimlik her kimden , nasıl ve ne şekilde geliyorsa buna karşı koymalıyız. Hakssızlık karşısında susmamalıyız. Sesimizi dünyaya duyurmalı ve insanlığı yaşatmak için çalışmalıyız. Zalimler için yaşasın Cehennem!

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.