Yaşlılara Yardım İle İlgili Deneme Yazınız .

Yaşlılara Yardım İle İlgili Deneme Yazınız .

Nasıl ki bir toplumun temel yapısını aile oluşturuyorsa  bir toplumun üst aklı olan, bizlere deyimlerini aktaran ve bizi yanlıştan döndüren kişiler de elbette ki değerli yaşlı  insanlarımız olacaktır . Yaşlılar  özellikle de bizim toplumumuzda çok değer verilen , elleri öpülesi , nur yüzlü insanlardır . Yaşlılara her zaman sevgi ile yaklaşmalı ve onlara saygıda kusurda bulunmamalıyız . Yaşlılarda tıpkı küçük bebekler gibi, çocuklar gibi sevdiklerinden ilgi bekler, ait olma duygusu içine girerler . Çünkü yaş ilerledikçe yaşlılar, kendilerini daha güçsüz hissetmeye başlamakta ve kendilerini güvende hissetmek istemektedirler . Onun için tüm yaşlılara bu güveni ve hak ettiği sevgiyi vermeli, saygıyı göstermeliyiz .

Sadece kendi yakınlarımız olan yaşlı kimselere değil,  toplumdaki tüm yaşlılara elimizden gelen her türlü yardımı yapmalıyız . Onların yapamadığı , gücünün yetmediği işlerde onların elinden tutmalı ve sorumluluğu biz gençler almalıyız . Çarşıda gördüğümüz yaşlı bir hanım teyzenin taşıyamadığı poşetlerini evine taşımalıyız, yoldan karşıya geçmek isteyen fakat gözleri net göremeyen bir yaşlı amcanın kolundan tutup gideceği yer yakınsa oraya kadar götürmeliyiz , otobüste onlara yer vermeliyiz ve daha birçok sorumluluğu üzerimize almalıyız . Onları asla kırmamalıyız , incitmemeliyiz . Onlara verdiğimiz sevgiyi her geçen gün daha çok artırmalı ve bu şekilde mutlu olmalıyız . Ne yazık ki son dönemlerde yaşlılara karşı saygısızlık, şiddet uygulayanlar çıksa  da tabi ki bunu toplumun geneline yaymamak gerekir . Kimi gözü doymayan kimseler yaşlıları takip etmekte , onun evine kadar girip onu kandırmakta ve tüm parasını dolandırmaktadır . İşte bu insafsızca yapılan , acımasızca yapılan  şeyler yaşlıları daha çok korkutmakta ve daha çok ürkütmektedir . Lütfen bu olaylara karşı hiçbir zaman susmayalım ve hak edenin cezasını çekmesi için böyle kötü niyetli kimseleri gerekli olan yerlere şikayet edelim.  


Yaşlılara her zaman  yardım edelim ve onların arkasında duralım . Biz gençler onların sığınacak limanları olalım . Onları çok ama çok sevelim . Çünkü bu bir insanlık görevidir, aynı zaman da Allah katında yaşlıya gösterilen hizmet, ilgi, sevgi, saygı sevaptır. Bunun için onları her zaman koruyalım ve her işlerine yardım etmeye çalışalım .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme