Tarihi Ve Doğal Güzelliklerin Korunması İçin Neler Yapılmalıdır ? Kompozisyon Yazınız .

Tarihi Ve  Doğal Güzelliklerin Korunması İçin Neler Yapılmalıdır ? Kompozisyon Yazınız .

Bir milletin geçmişi olan tarih bizim için ne kadar önemliyse , tarihimizin bize bıraktığı , atalarımızın bize bıraktığı doğal ve tarihi eserler de bir o kadar önemlidir . Tarihi ve doğal güzelliklerin korunması için toplumdaki bireyler olarak bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz . Tarihi değerlerimize zarar vermemeliyiz . Onların doğal yapısını bozmamaya dikkat etmeliyiz . Ülkemiz tarihi eserler bakımından , tarihi güzellikler bakımından ve doğal güzellikler  bakımından çok zengin bir ülke olduğu , birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için çok şanslı bir ülkedir .

Atalarımızın kanları ile kazandığı bu topraklar ve bıraktıkları bu tarihi eserler ve doğal güzellikler her zaman özenle korunmalı ve onlara her zaman sahip çıkılmalıdır . Okulda tarihi eserlerin korunması konusunda , doğal güzelliklerin  korunması   konusunda ,  öğretmenler öğrencileri bilinçlendirmelidir . Tarihi eserlerimizin bulunduğu yerlerin çevresine çöpler atmamalıyız . Doğal güzelliklerimize zarar vermemeliyiz ve oraların çevresini temiz tutmalıyız . Daha doğrusu hiç bir yere çöp atmamalıyız . Tarihi ve  doğal güzelliklerin geçmişi hakkında bilgi edinmeliyiz . Mesela o tarihi eser hangi beylikten  ya da hangi Türk devletinden kaldı diye bunları merak etmeliyiz ve bunları öğrenmeliyiz .Tarihi doğal güzelliklere zarar vermemeliyiz , zarar verenleri uyarmalı ya da gereken yerlere şikayet etmeliyiz . Örneğin Selimiye Cami , Topkapı Sarayı , Peri Bacaları , Çeşme , Foça , Nemrut Dağı ,Balıklıgöl ,  Gökçeada ve Bozcada , Sümela Manastırı , Hasankeyf ,  Ihlara Vadisi ,  Mevlana Türbesi  Divriği Ulu Cami , Bursa Ulu Cami  vb .  tarihi  ve doğal güzelliklerimizi korumalı ve onlara sahip çıkmalıyız .


Tarihi ve doğal güzellikler bir ülkenin geçmişinin ne kadar derin ve anlamlı olduğunu gösterir . Bizim tarihimizde zaferler ile dolu olduğu için bize bırakılan bu tarihi ve doğal güzelliklerin değerini bilmeliyiz .

3 yorum:

  1. Cok tesekur ederim hocanın bagırmasından ben kutardınız

    YanıtlaSil
  2. kötü çocuklar hazır cevap alıyorlardırr yazıkk...

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...