İşleyen Demir Işıldar Atasözü İle İlgili Kompozisyon


İşleyen Demir Işıldar  Atasözü İle İlgili Kompozisyon

               Uzun zaman çalışmayan bir makine zamanla yavaşlamaya hatta tamamen işlevini yitirmeye başlar. Sağı solu çürür ve paslanma sonucu iş göremez bir vaziyette hurda olarak imha edilmeyi bekler. İnsan içinde durum bundan pek farklı değildir. İster bedenen, isterse zihinsel olsun çalıştırılmayan, eğitilmeyen bir vücut ve beyin gün gelir fayda sağlamadığı gibi ağırlık olarak da çekilemez hale gelir.

      Ataların güzel bir sözü vardır: “İşleyen demir ışıldar.”  Uzun tecrübelere ve gözlemlere dayanarak söylenen bu söz  gerçek anlamıyla düşünülebileceği gibi esas anlatılmak istenen mecaz anlamında gizlidir. Günlerini yatarak geçiren, parmağını bile kıpırdatmadan saatlerce boş boş duran insanların vücut olarak ne hale gelebileceğini hiç düşündünüz mü? Her yeri kaplamış yağ tabakaları,  yerinden kalkıp iki adım atmaya çalıştığında soluk soluğa kalan bir vücut…

        Vücudumuz hareket etmeye, çalışmaya  ihtiyacı olduğu gibi zihnimizin de eğitilmeye ihtiyacı vardır. Vücudumuzun üzerinde taşıdığımız kafa yeni bilgiler, araştırmalar ve bol bol fikir üretme gayretleriyle eğitilmelidir. Sadece yemek,içmek gibi fiziksel ihtiyaçlarımızı düşünmek zihnimizin körelmesine ve adeta örümcek ağlarıyla kaplanmasına sebep olur. Varoluş amacımızın yalnızca fiziksel gereksinimler olmadığını bilerek okuyup, öğrenip önce kendimizi daha sonra çevremizi aydınlatmak için dinç ve genç bir beyne ihtiyacımız var.
        Fiziksel ve zihinsel olarak sağlam olmanın yolu çalışmaktan geçer. Durmadan, iki günümüzün eşit olduğu zaman zararda olduğumuzun farkına vararak bıkmadan usanmadan çalışmak ve üretmek… unutmayalım ki bu şekilde bir hayat yaşadığımızda paslanmadan, bir kenara atılmadan ışıl ışıl bir hayat yaşacağızdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme