Cahil Adam Meyve Vermeyen Ağaca Benzer Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Cahil Adam Meyve Vermeyen Ağaca Benzer Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız .

Cahil insanlar her şeyi kendilerini bildiği sanırlar . Onun için bir topluluk içinde sürekli kendilerini ispatlamaya çalışan , bilgisiz kimselerdir . Kulaktan duyma bilgilerle kendilerini bilgili zannederler . Oysa konuştukları boş laftır . Cahilin konuştuğunun  ne kendisine ne de içinde yaşadığı topluma faydası olur . Cahil insan kendi bildiğinden şaşmaz ve  üstüne üstlük bilgili insanları da bir şey bilmemekle suçlayacak kadar pişkin olur .

Böyle kimselerin  icraati sadece laflarındadır . Çünkü uygulamalarında hiç bir şey göremezsiniz . Aynı şeyleri defalarca söylemekten asla bıkmazlar ve bir de anlattıkları şeyler için onay beklerler . Onun için böyle kimseler ile çok haşır neşir olmamak gerekir .  Kendi menfaatlerini her şeyin üzerinde görürler .  Empati duygusundan yoksun insanlardır . Sadece kendi nefislerini düşünen, zavallı varlıklardır . Az bilirler fakat çok savunurlar . Sürekli bir boş konuşma, laf kalabalığı içine girme halleri vardır. Onları değiştirmek istediğinizde, sizi tersleyebilir ve sizi toplum içinde çok zor bir duruma düşürebilirler . Onun için dikkatli olmak gerekir ve böyle kişiler  anlamıyorsa çok da ona laf anlatma derdine girilmemelidir .   Her fırsatta kendilerinden bahseden ve sürekli kendilerini öven kimselerdir . En sevmedikleri şey ise onlara cahil denilmesidir . Ama cahil olduklarının bir türlü farkına varmazlar. Topluma faydalı bir iş  yapmazlar. Meyve vermeyen bir ağaç gibidirler. Az düşünüp çok laf ettikleri için  toplum tarafından fazla sevilmezler. sabit fikirlidirler, yanlışlarını kabul etmezler ve değişime kapalı olan insanlardır. Değişime, ilerlemeye kapalı olan insanlardan da pek bir şey beklenmez . Uzmanlık alanı olmadığı konularda bile sanki kendisi en iyi uzmanmış gibi davranır . Kimseye faydası olmaz , boş gelir , boş gider. Onun için cahil olmamalıyız . Devamlı okumalıyız, kendimizi geliştirmeliyiz, yeniliklere açık olmalıyız ve sabit fikirli olmamalıyız .

Meyve veren ağaç gibi olmalıyız . Az ve öz konuşmalıyız. Her şeyi biliyorum havası içine girmemeliyiz. Alçakgönüllü olmalıyız. Bencil olmalıyız, biz düşüncesi ile hareket etmeliyiz. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme