İletişim Formu

15 Tane Atasözünü Anlamı İle Birlikte Yazınız .


15 Tane Atasözünü Anlamı İle Birlikte Yazınız .

* Acıkan doymam, susayan kanmam sanır :  Acıkan kişi aç olduğu için  hiç doymacağım zanneder . Susayan kişi ise susadığı için ne kadar su içersem içeyim  doymayacağım zanneder .
*  Aç gözünü, açarlar gözünü : İnsan  yeri geldiği zaman gözü açık olmasını bilmeli , kurnaz insanlara karşı kendini kullandırmamalıdır .  Gözünü açmazsan sana öyle bir kurnazlık yaparlar ki gözünü açmaya , akıllı olmaya mecbur kalırsın .
*  Adam adam yük değil, can gövdeye mülk değil : İnsan bu dünyadan elbet bir gün ayrılacaktır . Çünkü ölümü her canlı tadacaktır . Bunun için bu dünya malına çok kanmamalıyız , kimseyi yük  olarak görmemeliyiz . Çünkü  bu can da bizim değil onu bize veren de Allah’tır . Örneğin; yaşlı ana ve babamıza bakmalıyız ve onları sırtımızda bir kamburmuş gibi görmemeliyiz . Böyle düşünceye sahip olmak son derece yanlıştır ve etik değildir .
*  Adam olana bir söz yeter :  Akıllı olan , halden anlayan kişi bir denileni hemen anlar . Kimse ona defalarca açıklama yapmak zorunda kalmaz .


* Akıllı düşmandan değil, akılsız dosttan kork: İnsan  düşmanından ne zarar geleceğini bilir. Akıllı düşman işini iyi bilir. Salak dost ise sizi rezil eder ve ettiği saçmalıklar ile düşmandan daha  beter başınıza bela açabilir .
* Baba malı tez tükenir, evlat gerek kazana: Baba malına güvenmemeliyiz, onun için kendimiz çalışmalıyız . Yani evlatları çalışmalıdır.
* Bağa bak üzüm olsun, yemeye yüzün olsun: Bir şeyden verim elde etmek istiyorsak çalışmalıyız . Önce çalışmalıyız sonrada çalıştıklarımızın meyvesini yemeliyiz .
* Başa gelen çekilir: Başa üzücü bir olay geldiği zaman  mecburen çekilir . Çünkü başka çare yoktur . Onun için de başa gelen çekilir denmiştir .
* Cahil adam, meyve vermeyen ağaca benzer: Cahil insanın  ne kendisine ne de içinde yaşadığı topluma fayası dokunur . Yani boş insandır .
* Cennet de bu dünyada cehennem de : İnsan kendi aklını doğru kullanırsa bu dünyada cenneti yaşar . Aklını kötü şeyler için kullanırsa hayatını zindan eder .
* Can çıkmayınca , huy çıkmaz: İnsanın huyu ancak ölünce  çıkar. Çünkü huy kolay kolay değişmez.
* Cana gelecek, mala gelsin: Can her şeyden önemlidir . İnsan hayatı sona ereceğine o kişinin malına zarar olsun daha yeğdir .


* Can boğazdan gelir: Kişi sevdiği şeyleri yemelidir. Çünkü can yiyerek daha da iyi olur.
* Ecel geldi cihana, baş ağrısı bahane: Ölüme  çare bulunmaz. İşte şu hastalık oldu da ondan öldü, kaza yaptı da ondan öldü deriz. Fakat kişinin orada eceli gelmiştir ve ömrü tükenmiştir .
* El ağzına bakan, karısını tez boşar: Başkalarının lafını dinleyen, başkalarına göre yaşamını sürdüren  eşini çabuk boşar yani  aile diye bir şey olmaz.
* Emanete hıyanet olmaz: İnsan güvenilir olmalıdır, emanete sahip çıkmalı, hıyanet etmemelidir.

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.