Bir Ülkenin Geleceği O Ülke İnsanlarının Göreceği Eğitime Bağlıdır Sözü İle İlgili Kompozisyon


Bir Ülkenin Geleceği O Ülke İnsanlarının Göreceği Eğitime Bağlıdır Sözü İle İlgili Kompozisyon

Bir ülke her alanda gelişmek istiyorsa öncelikle o ülkenin insanlarının iyi bir eğitimden geçmesi gerekir . İyi bir eğitim alan çocuk da elbette üretken olacak , çalışkan olacak ve nitelikli olacaktır . Eğitim o kadar önemli bir şeydir ki bir milleti ya var eder ya da yok eder . Eğer iyi bir eğitim verilirse o milletin fertleri ülkeleri için elinden gelen her türlü fedakarlığı yapar . Kötü bir eğitim verilirse o ülke yok olur, dağılır, parçalanır . 

Ülkemizin geleceği için, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği için eğitime çok önem vermeliyiz . Ülkemizde her bir çocuğun iyi eğitim alabilmesi için devlet bu konuda üzerine düşen görevleri yapmalıdır . İyi bir eğitime tabi tutulmayan çocuk kalıp yargıları ile yaşamaya devam edecektir . Kendini geliştirmek için en ufak bir çaba harcamayacaktır . İyi bir eğitim verildiği zaman ise çocuk bilinçli olacaktır .  İyi bir eğitimin yanında çocuklara iyi bir insan olmayı da öğretmek gerekir . Çocuk iyi eğitimi alsın , iyi insan olsun ki o ülke daha da gelişsin ve başka ülkelere örnek olsun . Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk de eğitim ile ilgili şu sözü söylemiştir :

‘’Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.’’ Özgür olmak için, ilim ve fen yolunda ilerlemek için, vatanımızın birliği ve  dirliği için  eğitim almamız şarttır . Hiçbir çocuğumuz nitelikli bir eğitimden ve nitelikli bir öğretmenden mahrum kalmamalıdır . Eğitme ülke olarak her şeyden daha çok önem vermeliyiz . Çünkü her türlü başarı ya da başarısızlığın sebebi eğitimdir.

3 yorum:

Deneme