‘’Düşünmeden Konuşmak Nişan Almadan Ateş Etmeye Benzer.’’ Sözü Hakkında Kompozisyon Yazınız.

‘’Düşünmeden Konuşmak Nişan Almadan  Ateş Etmeye Benzer.’’ Sözü Hakkında Kompozisyon Yazınız.

Nişan almadan ateş etmek bizi hedefe ulaştırmaz  . Çünkü önce nişan almak , daha sonra hedefe odaklanmak gerekir . İnsan ilişkilerinde de  aynı şey geçerlidir . İnsan bir ortama girdiği zaman hemen pat diye ağzına geleni söylememelidir . Önce konuşacaklarını akıl süzgecinden geçirmeli , daha sonra konuşmaya başlamalıdır .

Eğer düşünmeden konuşursak dilimiz ile  karşımızdakinin  kalbini kırabiliriz ve  bu kırılan kalbi de onarmak kolay olmaz . Ne demiş atalarımız : ‘’ İki dinle bir söyle’’. Daha çok dinleme taraftarı olmalıyız . Önce dinlemeliyiz , sonra konuşmalıyız . Konuşurken de  tane tane düşünerek konuşmalıyız . Yani bu konuda  çok dikkatli olmalıyız . Düşünmeden konuşmak bazen onarılmayan hatalara yol açabilir . Örneğin;   sır olarak söylenmiş bir söz , başka bir ortamda kişinin ağzından yanlışlıkla kaçtığı zaman işte orada o kişi büyük bir pot kırmış olur . Çünkü karşıdaki kişinin üzülmesine neden olur ve daha farklı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir .

Bunun için her zaman ve her yerde düşünerek hareket etmeliyiz. Bir anda coşmamalıyız. Aklımıza gelen , dilimize takılan her şeyi her ortamda paylaşmamalıyız. Biraz dikkatli ve  ince fikirli olmalıyız.

Kompozisyon Örnekleri

2 yorum:

  1. çok teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldunuz.

    YanıtlaSil
  2. çok teşekkürler ödevimde çok yardımcı oldunuz.

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...