Yalan İle İlgili Düşünce Yazısı Yazınız .


Yalan İle İlgili Düşünce Yazısı Yazınız .

Yalan her türlü kötülüğün başıdır . Yalan söyleyen kişinin yalanı eninde sonunda ortaya çıkar . Çünkü “yalancının  mumu yatsıya kadar yanar.’’ diye bir söz vardır . Gerçekten de öyledir. Yalan söyleyen kişi  her şeyden önce kendisine olan saygısını kaybetmiş bir kişidir . Karakterli olan bir kimse başka bir kimseyi kandırmaz .

Yalanlar üzerine arkadaşlık, dostluk, aile,  komşuluk kurulmaz . Çünkü yalan söylemek daha sonra başa kötü işler açabilir . Özellikle de büyükler bu konuda çocuklarına iyi örnek olmalıdır . Anne baba eve gelince , bir konu hakkında yalan söylerse onu gören çocuk da  yalan söylemenin normal olduğunu görür ve  çocuk da yalancı biri olur . Böylece toplumun temel yapısı olan aile  de yalanlar üzerine kurulur ve daha sonra o aile yavaş yavaş dağılmaya başlar . Yalan söyleyen kişi başkasının hakkına girmiş olur .  Örneğin; iş yerinde çalışan bir kimse  patronu tarafından haksızlığa uğradığı zaman, o kişiye yalan yere iftira atıldığı halde diğer çalışanlar o dürüst olan kişiyi savunmuyorsa , onun hakkını aramıyorsa günaha girmiş olurlar  . Çünkü yalancının arkasına sığınmak günaha girmeye  neden olur. Bunun için  yalandan uzak durmalıyız .

Haksızlıklar karşısında susan , korkak bir kimse olmamalıyız . Yalanın her türlüsüne karşı olmalıyız ve her zaman doğru , dürüst ve güvenilir bir insan olmalıyız .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme