En iyi kitapların okunması , geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir Sözü İle İlgili Kompozisyon

En iyi kitapların okunması , geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Kitaplar insanları dünyanın tüm güzellikleri ile buluşturan , büyük adamların fikirleri ile tanışmalarını sağlayan eşsiz hazinelerdir . Hele ki iyi kitaplar içerisindeki bilgileri , ufkumuzu açan düşünceleri ile bulunmaz birer nimet olur .

Geçmişin büyük insanları belki aramızda yok ama onların yazmış olduğu kitaplar bizlerle beraber . Bu kitapları açıp okumak büyük adamları göremesek bile adeta onlarla sohbet ediyormuşuz gibi bize lezzet verir . Tolstoy , Dostoyevski , Ömer Seyfettin , Mehmet Akif ve daha nice büyük yazarın kitaplarını okudukça adeta kendimizi onlarla konuşuyormuşuz gibi hissederiz . Şunu unutmamak gerekir ki insanlar ölür ama büyük insanların eserleri ölmez ve kendisinden sonra gelenlere rehber olur . Düşünsenize Kaşgarlı Mahmut’un “Divan-ı Lügatit Türk” eserini okuduğunuzu . İnsan bu eseri okurken kendisini Orta Asya’da yani ana vatanda gezerken Kaşgarlı Mahmut ile sohbet ediyormuş gibi hissediyor . Adeta Kaşgarlı Mahmut size Türklerin yaşamını , kültürünü ve inanışlarını anlatıyormuş gibi hissediyorsunuz .

İyi kitaplar bizlere çok şey katar . Onları yazan ustalar ile manevi olarak tanışmamızı ve onlardan istifade etmemizi sağlar .


1 yorum:

  1. Emeğiniz icin teşekkürler cok bilgilendirici bir yazı olmuş.

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...