Bir İnsanın Bir Lokma Ekmek Yiyebilmesi İçin Bin İnsanın Çalışması Gerekir Sözü İle İlgili Kompozisyon

Bir İnsanın Bir Lokma Ekmek Yiyebilmesi İçin Bin İnsanın Çalışması Gerekir Sözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar son zamanlarda topraktan uzaklaştığı için belki de yediği içtiği nimetlerin kıymetlerini anlayamaz oldu . Bu yüzdendir ki ülkemizde bir günde israf edilen ekmek miktarı ile aklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan binlerce insan kurtarılabiliyor . Biz ise bu gerçeğin farkında olmada düşüncesizce tüm nimetleri israf etmeye devam ediyoruz .

Bize kolay gelen , nasıl yapıldığını ya da üretildiğini bilmediğimiz ürünleri harcamak kolay oluyor . Her şeyi para ile alan insanlar bu işler için harcanan emeğin farkında olamıyorlar . Oysa ki soframıza gelen ekmeğe kadar her nimetin aklımıza gelemeyecek kadar çok külfeti var . Soframıza gelen ekmeğin ortaya çıkması için yüzlerce insanın emeği gerekiyor oysa . Bir çiftçinin buğday tohumlarını toprakla buluşturması , tohumların yağmur , kar , soğuk , sıcak ile mücadele edip başını topraktan çıkarması ve büyümesi , daha sonra birinin gelip onları biçmesi , başka birisinin başakların içindeki buğdaylar çıkarması gerekiyor . Daha sonra buğdayların değirmene taşınması , değirmencinin buğdayları öğütmesi ve un yapması gerekiyor . Unların taşınması ve fırıncıya ulaşması , fırıncının hamur yapıp yoğurması gerekiyor . Ardından fırına atılıp pişirilmesi ve satış yerlerine gönderilmesi gerekiyor .

İşte böyle . Bir lokma ekmek için yüzlerce insan emek harcıyor . Bu sebeple yediğimiz içtiğimiz her şeyin son lokmasına , son damlasına kadar kıymetini bilmeliyiz .

2 yorum:

Deneme