Bir İnsanın Bir Lokma Ekmek Yiyebilmesi İçin Bin İnsanın Çalışması Gerekir Sözü İle İlgili Kompozisyon - Ders Türkçe

Popüler Yayınlar

Bir İnsanın Bir Lokma Ekmek Yiyebilmesi İçin Bin İnsanın Çalışması Gerekir Sözü İle İlgili Kompozisyon

    0
Bir İnsanın Bir Lokma Ekmek Yiyebilmesi İçin Bin İnsanın Çalışması Gerekir Sözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar son zamanlarda topraktan uzaklaştığı için belki de yediği içtiği nimetlerin kıymetlerini anlayamaz oldu . Bu yüzdendir ki ülkemizde bir günde israf edilen ekmek miktarı ile aklık tehlikesi ile karşı karşıya kalan binlerce insan kurtarılabiliyor . Biz ise bu gerçeğin farkında olmada düşüncesizce tüm nimetleri israf etmeye devam ediyoruz .

Bize kolay gelen , nasıl yapıldığını ya da üretildiğini bilmediğimiz ürünleri harcamak kolay oluyor . Her şeyi para ile alan insanlar bu işler için harcanan emeğin farkında olamıyorlar . Oysa ki soframıza gelen ekmeğe kadar her nimetin aklımıza gelemeyecek kadar çok külfeti var . Soframıza gelen ekmeğin ortaya çıkması için yüzlerce insanın emeği gerekiyor oysa . Bir çiftçinin buğday tohumlarını toprakla buluşturması , tohumların yağmur , kar , soğuk , sıcak ile mücadele edip başını topraktan çıkarması ve büyümesi , daha sonra birinin gelip onları biçmesi , başka birisinin başakların içindeki buğdaylar çıkarması gerekiyor . Daha sonra buğdayların değirmene taşınması , değirmencinin buğdayları öğütmesi ve un yapması gerekiyor . Unların taşınması ve fırıncıya ulaşması , fırıncının hamur yapıp yoğurması gerekiyor . Ardından fırına atılıp pişirilmesi ve satış yerlerine gönderilmesi gerekiyor .

İşte böyle . Bir lokma ekmek için yüzlerce insan emek harcıyor . Bu sebeple yediğimiz içtiğimiz her şeyin son lokmasına , son damlasına kadar kıymetini bilmeliyiz .
Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.