‘’Ey Kahraman Türk Kadını, Sen Yerde Sürünmeye Değil, Omuzlar Üzerinde Göklere Yükselmeye Layıksın.’’ Özdeyişi İle İlgili Kompozisyon


‘’Ey Kahraman Türk Kadını, Sen Yerde Sürünmeye Değil, Omuzlar Üzerinde Göklere Yükselmeye Layıksın.’’ Özdeyişini Kısaca Açıklayınız.

Türk kadınına , Anadolu kadınına hak ettiği değer verilmelidir . Onlar başımızın tacı yapılmalıdır . Kadınlarımız yerde sürünmeye layık değildir .  Onlar omuzlar üstünde göklerde yükselmeye layıktır . Onlar bizim en değerlilerimizdir .

Kadınlarımız milli mücadele yıllarında erkeğinin yanında yer almıştır , savaştan korkmamış , ölümden korkmamışlardır . Çünkü onlar korkusuz birer kahramanlardır . Bunun için onları çok sevmeliyiz , onlara her türlü desteği vermeliyiz ve onları yüceltmeliyiz . Çünkü onlar yeri geldiği zaman hem ana olmuşlardır hem baba olmuşlardır hem de iyi bir savaşçı olmuşlardır . Kadınlarımızın özgüvenini ortaya çıkarmalıyız , onları asla ve asla küçük görmemeliyiz .  Kadınlarımız  iyi bir eğitim almalı ve ülkesine faydalı  olmaya her zaman ki gibi devam etmelidir . Maalesef kadınlarımıza karşı günümüzde hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak büyük zorbalıklar yapanların sayısı artmıştır . Unutmamak gerekir ki peygamberimiz “ cennet anaların ayakları altındadır.”  demiştir. Yani her kadın kutsaldır ve onlara gereken saygı gösterilmelidir .

Bir millet ancak erkeği ve kadını ile birlikte yükselebilir . Kadınına hak ettiği değeri vermeyen milletler ise her zaman geri kalmaya mahkumdur .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme