‘’Komşusu Açken Tok Yatan Bizden Değildir.’’ Sözüyle İlgili Konuşma Metni Hazırlayınız .

‘’Komşusu Açken  Tok Yatan  Bizden Değildir.’’ Sözüyle İlgili Kompozisyon


Bir insana en yakışan özellik o kişinin yardımsever olması , iyiliksever olması ve iyi niyetli olmasıdır .  Çünkü insan ancak bu özellikleri ile bir bütün olur ve gerçek bir insan olur .  Hayatın getirdiği koşullar herkes için aynı değildir . Kiminin maddi durumu çok iyi olur , kiminin ki ise çok kötü olur .

Komşularımız da bunlardan biridir . Maddi durumu olmayan komşularımız olabilir . Onlara elimizden geldiği kadar maddi ve manevi destek olmalıyız . Onların yiyecek bir ekmeği yokken biz evde pişirdiğimiz eti tek başımıza yememeliyiz . O etten bir parça da komşumuza ikram etmeliyiz . Çünkü erdemli insana , müslüman insana yakışan en güzel davranış paylaşmak olmalıdır . Komşusu açken tok yatan bizden değildir . Çünkü o kişi bencildir , sadece kendi nefsini düşünüyordur .  Başkalarının  yoksul olup olmadığı umrunda bile değildir . Bizim kültürümüzde komşu hakkı diye bir şey vardır . Komşularımız da bir zaman sonra ailemiz olmaya başlar . Onun için onları da düşünmeliyiz ve yaptığımız güzel yiyeceklerden onlara ikramda bulunmalıyız . Onlar aç iken biz keyif içinde yaşamamalıyız .

Onların çocukları da mutlu olmalıdır, karınlarını doyurmalıdır . Çünkü böyle olunca insan oluruz ve insanlığı yaşatmış oluruz ve başka milletlere örnek bir toplum oluruz . 

1 yorum:

  1. Çok güzel bir kompozisyon yazanın emeğine sağlık

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...