Çevremizdeki Yaşlılara Nasıl Davranmalıyız ?

Çevremizdeki Yaşlılara Nasıl Davranmalıyız ?

Toplum içinde korunmaya muhtaç olan , tıpkı bir  bebek gibi yardıma gereksinimi olan yaşlılara her zaman  çok iyi davranmalıyız . Yaşlı insanlarımız toplumumuzun en büyük değerleridir . Çünkü onlar geçmişimiz , atalarımız , değerlerimizdir . Onlar yaşlandığı zaman eskisi gibi üçlü olamazlar . Örneğin; hızlı yürüyemezler , ağır şeyleri fazla kaldırmazlar, karşıdan karşıya geçemezler .

İşte burada bize büyük görevler düşer . Yaşlılar otobüse bindiği zaman hemen onlara yer vermeliyiz .  Onları görmezlikten gelmemeliyiz .  Yaşlı kimselere her zaman çok kibar davranmalıyız ve onlara asla bağırmamalıyız . Onları çok sevmeliyiz .  Onların bilgilerine ve tecrübelerine kulak asmalıyız . Bizler için verdiği nasihatleri dinlemeliyiz ve kulak ardı etmemeliyiz . Bizden bir şey istedikleri zaman elimizden geldiği kadar isteklerini yerine getirmeye çalışmalıyız . Onları kötü niyetli insanlardan korumalıyız .  Onları kandırmak isteyen, dolandırmak isteyen  insanlara karşı onları bu konuda uyarmalıyız .  Onların yanında ayak ayak üstüne atmamalıyız . Ses tonumuza dikkat etmeliyiz . Çünkü onlar yaşlı olduğu için çok narin ve kırılgan bir yapıya sahip olmaktadırlar . Buna son derece dikkat etmeliyiz . Evde bir yemek yaptığımız zaman  kimsesi olmayan yaşlılara da bir tabak yemek götürmeliyiz ve onların hayır dualarını almalıyız . Yaşlılara her zaman saygılı olmalıyız, vefalı olmalıyız.

Onlar bize geçmiş hakkında konuşurken onları dinlemeliyiz ve dinlermiş gibi yapmamalıyız . Onları sevdiğimiz ve onlara değer verdiğimizi her zaman  göstermeliyiz. Çünkü sevgi  ve saygı ancak yaşanarak ve yaşatılarak daha anlam kazanır.

1 yorum:

Deneme