İletişim Formu

Bilgilendirici Metin Örnekleri

 Bilgilendirici Metin Örnekleri 


Nesnel yargıların olduğu araştırmalara  dayanan, bilgi vermek amacı ile yazılan metinlere bilgilendirici metin metin denir.


Bilgilendirici Metin Örnekleri:

 

1) Begonya Çiçeği:


Begonya çiçeği ilk olarak İngiltere’de  keşfedilmiştir.

Begonya Güney Amerika ve Afrika’da kendiliğinden yetişen bir çiçektir. Bahçelerde yetiştirilir, Salonlarda ise süs bitkisi olarak tercih edilir. Bilimsel adı Begoniadır. Begonya çiçeği doğrudan güneş ışığı istemeyen bir çiçek türüdür. Çok sıcak ve çok soğuk havayı sevmez. Genelde yaz mevsiminde çiçek açar.


 

2) Fil:


 Yeryüzünün en büyük canlılarından biridir. Yılda elli yon yiyecek tüketmektedir. Üç adet fil türü vardır. Bunlar Asya Fili, Afrika Fili ve Afrika  Orman Fili. Otla beslenen hayvanlardır. Fillerin dişleri çok uzundur. Filler dişlerini su kazmak, ağaç kabuğu soymak için bir araç olarak kullanırken rakiplerine karşı bir güç  olarak da kullanır.  Anaerkil bir sürü yapısına sahiptir. Kendilerini aynada tanıyabilen canlılardır. Hafızaları çok iyidir. Filler normal zamanlarda ayakta uyuyan hayvanlardır ama insanlarla yaşayanları ise zamanla yatakta uyumayı da öğrenmiştir.


 

3) Güneş: 


Birçok eski uygarlıklar Güneş'i Tanrı olarak kabul etmişlerdir. Güneş 4. 603milyar yaşındadır. Güneş sistemindeki en büyük nesne Güneş’tir. Güneş, aslında göze beyaz görünen tüm renklerin bir karışımıdır.  Güneşin enerjisi patladığı zaman, kırmızı dev içerisine doğru genişler ve tüm gezegenleri yok edecek güce ulaşır.

Güneşin yer çekimi, dünyanın yer çekiminden 28 kat daha güçlüdür. Güneş bir gaz topudur. Güneş içerisinde on farklı gaz vardır. Dünyaya enerji ve ışık sağlar. Güneş içerisinde milyarlarca altın bulunur.
 

 

4) Kartal:


Kartal yavruları doğduktan  sekiz, dokuz gün sonra  dört kilogram ağırlığa ulaşır. Kartal yavrularının doğduklarında rengi gridir. Dört yaşına kadar gri tüylere sahip olan kartal yavruları daha sonra ebeveynlerinin rengini almaya başlar. Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında 60’ın üzerinde kartal türleri bulunmaktadır. Kartalların gözleri vücutlarına oranlandığında insanlarınkine göre 20 kat daha büyüktür.


 Kartallar, eski yıllarda polislere ve ordulara yardım için kullanılmıştır.  Hayatları boyunca tek eşli kalan canlılardır. Kuş türleri içinde en uzun yaşayan canlılardır. Karta türlerinin çoğunda dişi olan kartallar erkek olan kartallardan daha güçlü ve daha büyüktürler. Genellikle iki yumurta yaparlar .Gökyüzünde en yüksekten uçan kuş türü kartallardır.

 3 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. Size çok Teşekkür ederim böyle bir site açtığınız için siz olmasaydınız belki ödevimi yapamayabilirdim veya akşama kadar ödev yapmam gerekebilirdi.Tekrar çok teşekkürler kendinize iyi bakın bay bay

    YanıtlaSil
  2. Begonya çiçeğini yazdım çok iyi bay bay

    YanıtlaSil
  3. Şuan yazıyorum ve harika!

    YanıtlaSil