Bilgilendirici Metin Örnekleri

 Bilgilendirici Metin Örnekleri 


Nesnel yargıların olduğu araştırmalara  dayanan, bilgi vermek amacı ile yazılan metinlere bilgilendirici metin metin denir.


Bilgilendirici Metin Örnekleri:

 

1) Begonya Çiçeği:


Begonya çiçeği ilk olarak İngiltere’de  keşfedilmiştir.

Begonya Güney Amerika ve Afrika’da kendiliğinden yetişen bir çiçektir. Bahçelerde yetiştirilir, Salonlarda ise süs bitkisi olarak tercih edilir. Bilimsel adı Begoniadır. Begonya çiçeği doğrudan güneş ışığı istemeyen bir çiçek türüdür. Çok sıcak ve çok soğuk havayı sevmez. Genelde yaz mevsiminde çiçek açar.


 

2) Fil:


 Yeryüzünün en büyük canlılarından biridir. Yılda elli yon yiyecek tüketmektedir. Üç adet fil türü vardır. Bunlar Asya Fili, Afrika Fili ve Afrika  Orman Fili. Otla beslenen hayvanlardır. Fillerin dişleri çok uzundur. Filler dişlerini su kazmak, ağaç kabuğu soymak için bir araç olarak kullanırken rakiplerine karşı bir güç  olarak da kullanır.  Anaerkil bir sürü yapısına sahiptir. Kendilerini aynada tanıyabilen canlılardır. Hafızaları çok iyidir. Filler normal zamanlarda ayakta uyuyan hayvanlardır ama insanlarla yaşayanları ise zamanla yatakta uyumayı da öğrenmiştir.


 

3) Güneş: 


Birçok eski uygarlıklar Güneş'i Tanrı olarak kabul etmişlerdir. Güneş 4. 603milyar yaşındadır. Güneş sistemindeki en büyük nesne Güneş’tir. Güneş, aslında göze beyaz görünen tüm renklerin bir karışımıdır.  Güneşin enerjisi patladığı zaman, kırmızı dev içerisine doğru genişler ve tüm gezegenleri yok edecek güce ulaşır.

Güneşin yer çekimi, dünyanın yer çekiminden 28 kat daha güçlüdür. Güneş bir gaz topudur. Güneş içerisinde on farklı gaz vardır. Dünyaya enerji ve ışık sağlar. Güneş içerisinde milyarlarca altın bulunur.
 

 

4) Kartal:


Kartal yavruları doğduktan  sekiz, dokuz gün sonra  dört kilogram ağırlığa ulaşır. Kartal yavrularının doğduklarında rengi gridir. Dört yaşına kadar gri tüylere sahip olan kartal yavruları daha sonra ebeveynlerinin rengini almaya başlar. Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarında 60’ın üzerinde kartal türleri bulunmaktadır. Kartalların gözleri vücutlarına oranlandığında insanlarınkine göre 20 kat daha büyüktür.


 Kartallar, eski yıllarda polislere ve ordulara yardım için kullanılmıştır.  Hayatları boyunca tek eşli kalan canlılardır. Kuş türleri içinde en uzun yaşayan canlılardır. Karta türlerinin çoğunda dişi olan kartallar erkek olan kartallardan daha güçlü ve daha büyüktürler. Genellikle iki yumurta yaparlar .Gökyüzünde en yüksekten uçan kuş türü kartallardır.

 49 yorum:

 1. Size çok Teşekkür ederim böyle bir site açtığınız için siz olmasaydınız belki ödevimi yapamayabilirdim veya akşama kadar ödev yapmam gerekebilirdi.Tekrar çok teşekkürler kendinize iyi bakın bay bay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen öyle

   Sil
  2. Ben bayıldım ödevden ilk 60 aldım sonra siteye girdim gene yaptım ödevimi bu sefer 💯 aldım harika

   Sil
 2. Begonya çiçeğini yazdım çok iyi bay bay

  YanıtlaSil
 3. Şuan yazıyorum ve harika!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben beyenmedim hic birini kosura bakma

   Sil
 4. çok teşekkürler 100 puan 100 yıldız

  YanıtlaSil
 5. Bdhdisvjxvgsnabcsusudndhdbxjsvmdfdxgdjxbxusnozjavxishshdhdhdhdhdhdhdhdhdhdhd

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. süüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

   Sil
  2. süüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

   Sil
 6. Müthiş ama biraz uzun olsa iyi ama uşime uarasıı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kısa olması lazım ben hatta bundan da kısa ariyorum ama tek kısa olan bu galiba :(

   Sil
  2. süüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüümük

   Sil
 7. Çok kötü😲

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence hiç de
   kötü değil bir tek kısa bilgilendirici yazmış

   Sil
  2. flflfdöglfövçmglböı

   Sil
  3. What the fuck

   Sil
 8. arkadaşlar daha fazla yapabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 9. Yıldız deniz5 Ocak 2023 08:49

  Çok teşekkür ederim yazılı için lazımdı kartal i yazdim

  YanıtlaSil
 10. Çok kötü ve saçma basit şeylere örnek verilmiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hocam bu konuşuyo çok güzel olmuş

   Sil
 11. Hggıığrupydğueüue

  YanıtlaSil
 12. aslındaaa güzel

  YanıtlaSil
 13. gerçekten harika işimede yaradı çok teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 14. Ben şahsen begenmedim

  YanıtlaSil
 15. cxcghjkkısa ve saçma

  YanıtlaSil
 16. çok kötüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

  YanıtlaSil
 17. çok güzel değil

  YanıtlaSil
 18. hocam bu konuşuyo çok güüzel olmuş

  YanıtlaSil
 19. hocam bu konuşuyo çok güzel olmuş

  YanıtlaSil
 20. Keşke bilim ve sanat ile de örnek olsa

  YanıtlaSil
 21. çok güzel be hocam

  YanıtlaSil
 22. efsane olmuş kralsın

  YanıtlaSil

Deneme