Betimleyici Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

Özet : Betimleyici anlatım ile ilgili paragraflar 

Betimleyici Anlatım Nedir ?

Bir yeri , bir kavramı ya da bir kişiyi gözümüzün önünde canlandıracak şekilde ayrıntılı bir biçimde anlatmaya betimleyici anlatım denilmektedir . Betimleyici anlatımı sözcüklerle resim çizme sanatı olarak da tanımlayabiliriz .

Betimleyici Anlatıma Örnek Paragraflar

1. Yeşil çınar ağaçlarından gökyüzüne yükselen muhteşem koku , denizden gelen serinletici rüzgarla birleşiyordu . Ağaçların ortasından bir pencere boşluğu bulan ahşaptan yapılmış bank cennetten çıkma bu manzarayı seyretme bahtiyarlığına kim bilir ne zamandır sahipti . Dalga ve kuş seslerinin muhteşem uyumu bu harika manzarayı bir kat daha güzelleştiriyordu . ( Yer Betimlemesi )

2. Odanın ortasında bir aşağı bir yukarı gergin adımlarla gidip geliyordu . Kaşlarının çatıklığı alnındaki çizgilerin keskinliği ve gözlerindeki ifade çok sinirlendiğinin bariz örnekleriydi . Adeta içerisinde depremler oluyor , bir volkan içerisindeki lavları püskürteceği bir mecra arıyor gibiydi . Bugün birine çatacağından hiç şüphem yoktu . ( Ruhsal Betimleme )

3. Kapının önünde küçük bir kız çocuğu oturuyordu . Eli yüzü kir pas içerisinde , kolları burnunu silmekten katılaşmıştı . Ufak tefek boyunun üzerindeki kıvırcık saçları aylarca yıkanmamış gibi birbirine karışmıştı  .  Üzerindeki kazak en son  ne zaman yıkanmış tahminde bulunmak  bile imkansızdı . Çocuğa bakınca görebildiğim tek renk gözlerindeki o derin mavilikti . ( Fiziksel Betimleme )


4.  Kargalar Yeni Zelanda ve Büyük Okyanus adaları hariç dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayabilmektedir . İri ve güçlü bir gagaya sahip olan kargalar ötücü kuşlardandır . İki yüz kadar türü olan kargalar tohum , böcek ya da avladıkları kuşların etleri ile beslenmektedirler .  Çoğunun tüyleri parlak siyah ve metalik mavi renklerdedir . Yavruyken evcilleştirilebilen kargalara papağanlar gibi birkaç kelime bile öğretebilmek mümkündür . ( Açıklayıcı betimleme ) 

Açıklayıcı Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar İçin Tıklayın 

Betimleyici Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

Öyküleyici Anlatım İle İlgili Örnekler

Tartışmacı Anlatım İle İlgili Örnek Paragraflar

13 yorum:

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...