Sanat Altın Bileziktir , Açık Ağız Aç Kalmaz , Çivi Çıkar İz Kalır , Dikensiz Gül Olmaz , Eğilen Baş Kesilmez Atasözlerinin Anlamlarını Açıklayınız .


Sanat Altın Bileziktir , Açık Ağız Aç Kalmaz , Çivi  Çıkar İz  Kalır , Dikensiz Gül Olmaz , Eğilen Baş Kesilmez Atasözlerinin Anlamlarını Açıklayınız .

*Sanat Altın Bileziktir :  İnsanın  sahip olduğu mesleği onun için altın bilezik gibidir . Çünkü çalışan insan,  mesleğini yapan  insan hiçbir zaman kimseye muhtaç olmaz ve aç kalmaz . Sanat hiçbir zaman değerini kaybetmez. Çünkü sanatını icra eden kimse her zaman  hem kendine faydalı olur  hem de insanlığa. Böylece  çalışan, sanatı ile uğraşan kimse  başkalarına el açmadığı için alan el olmaz tam aksine veren el olur .
* Açık ağız aç kalmaz:   Amacının ne olduğunu bilen,  boş durmayan, çalışan kişi  eninde sonunda istediği şeye ulaşır. Çünkü ne istediğini açık bir dille ifade edebilme yeteneğine sahiptir.


* Çivi çıkar izi kalır: İnsanların  kalbini kırdığımız zaman , onları üzdüğümüz zaman daha sonra pişman olup onlardan özür dilesek bile  o kişiler bizi affedebilir fakat kırılan kalpleri de  tamamen düzelmez. İllaki içlerinde bir şey kalır ve bize eskisi gibi   davranmazlar. Çünkü kırdığımız kalpte mutlaka az da olsa bize kırgınlık olmaya devam eder.


* Dikensiz gül olmaz: Bu dünyada hiçbir şey kusursuz değildir. Çünkü herkes hata yapabilir ve hiç kimse mükemmel değildir. Onun için insanları olduğu gibi kabul etmeliyiz ve herkesin hata yapabileceği şeyler olduğunu  da aklımızdan çıkarmamalıyız.  Gülü elde etmek istiyorsak dikenine de de yani olumsuzluklara da katlanmasını bilmeliyiz .
* Eğilen Baş Kesilmez : İnsanlar hata yapabilir . Hatasını yapıp pişman olan, özür dileyen insanlar affedilmelidir. Çünkü affetmek de bir erdemliliktir. Onun için  bize yanlış yapmış olan, bizi ümüş olan insanlar , bizden özür dilediği zaman mutlaka onları affetmeliyiz . Çünkü aman dileyene , özür dileyene karşı kin tutulmamalıdır . Hoşgörülü olmalı, merhametli olunmalıdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme