Konuşma Adabına Uygun Davranan Biri Nelere Dikkat Etmelidir?


Konuşma Adabına Uygun Davranan Biri Nelere Dikkat Etmelidir?

Konuşmak insanoğlunun en önemli özelliklerinden birisidir ve toplumsal hayatta bizim diğer insanlarla iletişim kurmamızı sağlar. Bu sebeple konuşurken dikkat etmemiz gereken önemli noktalar vardır. Konuşurken dikkat etmemiz gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz :

- Öncelikle konuşurken mutlaka kibar olmalıyız. Karşımızdakini incitecek sözlerden sakınmalıyız.
- Söylediklerimiz doğru olmalı. Çıkar için ya da başka sebeplerle konuşmalarımıza yalan karıştırmamalıyız.
- Karşımızdaki kişiye ismi ile hitap etmek konuşmalarda önemli bir husustur. Bunu yaptığımız zaman karşımızdaki insan önemsendiğini hisseder.


- Konuşurken karşımızdaki insan ile göz teması kurmaya özen göstermeliyiz. Eğer konuşurken muhatabımızı önemsemezsek karşımızdaki insan bu durumdan rahatsız olur.
- Ses tonumuzu bulunduğumuz ortama göre ayarlamalıyız. Ne çok bağırarak konuşmalı ne de çok kısık sesle konuşmalıyız.
- Konuşurken “ııııı, hııı, ımmmm vb.” gereksiz sesler kullanmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü bu tür sesler konuşmamızın akıcılığını bozar.
- Konuşmalarımızın içeriğinin dolu olmasına özen göstermeliyiz. Gereksiz ve faydasız konularla konuşarak zamanı boşa harcamamaya özen göstermeliyiz.
- Konuşmalarımızda gıybet, iftira vb. sözlerden uzak durmalıyız. İnsanları küçük düşürücü ifadelerden uzak durmaya gayret göstermeliyiz.

Özetle konuşurken sabırlı ve nazik olmaya özen göstermeliyiz. Bunları başarabildiğimiz zaman hem etkili iletişim kurmuş oluruz hem de saygınlığımız artmış olur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme