Suçu Önlemede Eğitim Neden Önemlidir?

Suçu Önlemede Eğitim Neden Önemlidir?

Suçların önlenmesinde eğitimin önemi  çoktur . Çünkü eğitim gören , iyi bir eğitimden geçen bilinçli bir insan , başkalarının  hakkını yemez . Adalet, eşitlik, hürriyet, dürüstlük, güvenilirlik gibi kavramların ne olduğunu bilir ve bunu hayatında da uygulamaya çalışır .  Eğitimin niteliki olması gerekir ki suç işleme oranları azalsın.

Eğitim insana birey olmayı öğretir, insanlığı öğretir, kişinin kendini gerçekleştirmesine yardım eder. Eğitimden geçen bir kişi kendi alanı ile meşgul olur. Boş işler ile uğraşmaya vakit bile bulamaz. Böyle olunca da zaten suç işlememiş olur. Suçlar ancak ve ancak eğitim ile önlenebilir.   Suçu  azaltmanın yeri emniyet ya da cezaevleri değildir. Suçu  azaltmanın yeri eğitimden geçer. Burada önce aileye daha sonra da okula büyük görevler düşer.  Aile ve öğretmenler çocuklar ile iyi bir şekilde ilgilendiği zaman her çocuğun  becerisi de ortaya çıkmış olur. Örneğin; hareketli olan bir çocuğu, futbolu seven bir çocuğu  çeşitli kulüplere gönderebiliriz ve orada kendisini  geliştirme fırsatı verebiliriz. Yani böylece çocuklar boş durmamış olur ve  hem kendisine hem de içinde yaşadığı toplumuna katkı sağlar. Müzisyen olmak isteyen kişi müzisyen olur, öğretmen olmak isteyen öğretmen olur, besteci olmak isteyen besteci olur ve daha birçok şey. Yeter ki bizler çocuklara bu imkanı verelim ve sonucu hep birlikte görelim.

İlgisiz büyüyen, eğitimden geçmeyen çocuk ne yazık ki kendini boşlukta hissediyor ve  kötü davranışlara sürüklenebiliyor. İşte bunların olmaması için eğitim şarttır. Eğitim gerçekten kaliteli verilirse, çocuklar yaparak yaşayarak öğrenirse suç işleme gibi bir durum da söz konusu olmaz. Çünkü eğitimin gerçek anlamda verildiği yerde güzel ahlak vardır, erdemli olmak vardır, kimsenin  canını yakmamak vardır, hak yememek vardır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme