Zararlı Alışkanlıklar Ve Sağlık Arasındaki İlişki İle İlgili Kompozisyon

Zararlı Alışkanlıklar Ve Sağlık Arasındaki İlişki İle İlgili Kompozisyon

Sigara, alkol,  uyuşturucu, internet bağımlılığı, kumar gibi alışkanlıklar zararlı alışkanlıklar arasında yer alır . Bunlara bağlı kalmak , bunlardan bir türlü vazgeçememek kişinin hayattan soğumasına neden olur ve kişiyi  bağımlı haline getirir . Örneğin; kumar oynayan kişi her şeyini kaybettiği için hiçbir zaman mutlu olmaz . Ruh sağlığı bozulur ve kendini kaybeder .

İnternet bağımlısı olan kişinin de sağlığı bozulur . Çünkü sürekli internete bakan kişi gözlerine zarar verir . Gözleri ağrır, boyun ve belde fiziksel sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Elde uyuşukluklar olur. Omuz ağrıları olur vb. Kişi ruhen de bunalıma girebilir. Alkol alan kişi de yine bilinci yerinde olmadığı için  kötü şeyler yapabilir. Kendisine ya da sevdiği kişilere zarar verebilir. Sigara içen kişi akciğer kanserine  yakalanabilir, sürekli öksürür ve daha birçok hastalıklar olur. Uyuşturucu bağımlısı olan biri de kendinde olmadığı için   çok kötü şeyler yapabilir. Uyuşturucu kullanan kişi de sağlığına zarar verir. Görüldüğü gibi zararlı alışkanlıklar ile sağlık arasında doğrudan ilişki vardır. Zararlı alışkanlıklara devam edildiği sürece kişi yaşamdan zevk almamaya başlar. Kişi sağlığından olur ve iş işten geçer.

Bunun için  her zaman bilinçli insan olmalıyız. Hayatımızda bol bol spor yapmalıyız. Sağlığımızı düşünmeliyiz ve zararlı alışkanlıklar edinmemeliyiz. Zararlı alışkanlıklar ile  ilgili şu sözü de unutmamalıyız: ‘’ Kötü alışkanlıklar  mutluluğun önündeki en büyük engeldir.’’

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme