Özlem İle İlgili Kompozisyon

Özlem İle İlgili Kompozisyon 

Hayatımızın belli zamanlarında özlem duyduğumuz şeyler olur. Bu özlem duyduğumuz şeyler bir varlık olabilir, bir insan olabilir. Yani bu kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bazen çocukluğumuza özlem duyarız, bazen  evimizin bahçesinde  kendi diktiğimiz elma fidanına özlem duyarız. Bazen de insanların eskisi gibi olmasını, bencilliğin son bulmasını isteriz.

Eskisi gibi komşuluk  ilişkilerinin olmasına özlem duyarız. Sevdiğimiz insanların yanımızda olmasını isteriz. Arkadaşlarımıza, akrabalarımıza özlem duyarız. İçinde yaşadığımız doğanın  eskisi gibi temiz olmasını isteriz. Çevremizde eskisi gibi yeşil alanların olmasını isteriz. Uzak bir yerdeysek memleketimize özlem duyarız. Oraların havasını, suyunu, toprağını özleriz. Daha  birçok şeye özlem duyarız. Çünkü  özlem aynı zamanda sevgidir, çünkü özlem aynı zamanda umuttur, hayaldir. Bunun için özlem kavramı  çok şey içeren bir kavramdır. Özlediğimiz şeye çabuk  kavuşmak isteriz. Eğer özlediğimiz şey  kavuşamayacağımız biri ise bu bizi üzer ve efkarlanırız. Örneğin;  annesini ya da babasını kaybetmiş bir çocuğun  özlemi gibi.  İşte özlem kavramının içeriği kişiden kişiye değişir. Kimine göre özlem de Allah’a kavuşma arzusudur.

Bu öyle bir özlemdir ki kişiye mutluluk verir. Allah’a kavuşmak isteyen bir kişi  bu dünyada üzerine düşen sorumlulukları yerine getirir, iyi bir insan olur, salih bir insan olur ve kavuşacağı günü  bekler.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme