‘’Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ Olur.’’ Atasözü İle İlgili Bir Yazı Yazınız.


‘’Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ Olur.’’ Atasözü İle İlgili Bir Yazı Yazınız.

Nasıl ki bir bahçeden, bir bağdan iyi ürünler  elde etmek için  çalışmak, emek etmek gerekiyorsa hayatta da başarılı olmak için aynı şeyi yapmak gerekir.  Kaliteli meyveler, sebzeler üretmek için  onların bakımı zamanında yapılmalıdır. Ağaçlar zamanında budanmalı, ilaçları zamanında sıkılmalı, toprak iyi bir şekilde  bellenmelidir.

İşte tüm bunları yaptığımız zaman , yani baktığımız zaman bağ olur, bahçe olur. Bakmadığımız zaman  ise arazimiz çorak olur ve oradan hiçbir gelir elde edemeyiz. Çünkü  gerekli olan emeği harcamamışızdır. İnsanoğlu da hayatta emek etmediği zaman, kişi kendini geliştirmek için en ufak bir çaba harcamadığı zaman  ne kendine   ne de içinde yaşadığı  topluma faydalı olacaktır. İnsan çalıştığı zaman, bir amacı olduğu zaman, alın teri döktüğü zaman yaşamın anlamını bulur ve bu yaşamdan iyi anlamda karşılık alabilir. Kişi emek ederse  bir mesleği olur, o mesleği yaparak  hem kendi gelir elde etmiş olur  hem de ailesini hiç  kimseye muhtaç  etmemiş olur. Çalışmayan insan  ise zamanla hayattan kopmaya başlar ve var olan bilgilerini de unutmaya başlar. Böylece  iyice köhneleşir ve  bilgisiz, faydasız bir insana dönüşür.

İşte tüm bunların olmaması için, çok çalışmalıyız  kendimizi iyi geliştirmeliyiz ki  bir yerlere gelelim ve mutlu olmayı hak edelim.

2 yorum:

  1. çok güzel açıklamışsınız. her kompozisyon yazdığımda bu siteden örnek alıyorum. tabi kendi düşüncemi de yazıyorum. ama aklıma bu sitedeki örnekler sayesinde daha çok örnek geliyor. teşekkürler...

    YanıtlaSil

Deneme