Kurban Bayramının Anlam Ve Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Kurban Bayramının Anlam Ve Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Dini bayramlarımız Ramazan Bayramı ve Kurban  Bayramı  olmak üzere ikiye ayrılır. Ramazan Bayramını geride bırakan müslümanlar yakın zamanda Kurban Bayramını kutlayacaklar.  İslam  dininde kurban kesmek vacip olduğu için, maddi imkanı olan her kişi Yüce Allah için kurban keser. Kesilen kurbanların etinden  ev sahibi bir kısmını kendine ayırmalı, bir kısmını misafirlerine ayırmalı, kalan kısmını ise yoksul olana, kurban kesmeyen komşularına, akrabalarına dağıtmalıdır.

Yardımlaşma, dayanışma ve empati kurma olunca bayram daha anlamlı geçer ve Kurban Bayramının önemi daha da  iyi anlaşılır. Bu günde sabah erkenden bayram namazı kılınır.  Herkes  birbiri ile bayramlaşır , büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpülür.  Kabir ziyareti yapılır ve  kabirdekilere kuran okunulur, dualar edilir.  Küçük çocuklara  harçlık verilerek mutlu edilir. Bayramın ilk günü herkes kurban eti ile uğraşır. Etler pay edilir ve  verilecek yerlere verilir. Bayramın ikinci gününde ziyaretler başlar ve eve gelen misafirlere  kurban etinden ikram edilir. Annelerimiz etin yanına ayrıca yeşil fasülye yemeği, hoşaf, sütlü tatlılar yaprak sarması, ayran,  baklava,  salatalar  vb. yaparak gelen  misafirlere ikram edilir ve misafirler en iyi şekilde ağırlanmaya çalışılır. Küs oanlar barıştırılır ve  insanların arasını düzelten kimse de Allah katında sevaba girer. Uzakta olup da gelemeyenler telefon aracılığı ile  birbirlerinin bayramını kutlarlar. Böylece Kurban Bayramı güzel bir şekilde geçirilmiş olur.

Bayramda yetim ve öksüz çocuklar da gözetilmeli ve hayırsever insanlar o yavrularımıza maddi ve manevi açıdan daha çok destek olmalıdır. Böylece Kurban Bayramı daha da bir önem kazanır ve insanların için daha çok iyi olur ve daha mutlu oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme