‘’Bir Ulusun Büyüklüğü Nüfusun Çokluğu Değil Akıllı Ve Erdemli Kişilerin Sayısıyla Ölçülür.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon


‘’Bir Ulusun Büyüklüğü  Nüfusun Çokluğu Değil Akıllı Ve Erdemli Kişilerin  Sayısıyla Ölçülür.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Ulusların büyüklüğünü ve  gelişmişliğini  nüfusun çok fazla olması tek başına etkili olmaz. Çünkü dünyada nüfusu çok fazla olan ülkeler vardır fakat dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaz. Bir milleti büyüklüğünü o milletin fertlerinin  bilim ve fen yönünden, eğitim yönünden, sosyal ve ekonomik yönden gelişmişliği belli eder. 

Ulusların büyüklüğünü o ülkede yer alan akıllı , çalışkan ve güzel ahlaklı insanların olması belli eder. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almak için milletimizin her bir ferdinin eğitime, bilime ve ilime çok önem vermesi  gerekir. Bir ülkede nüfus çok fazla da olabilir. Nüfus fazla olduğu halde akıllı ve erdemli kişiler de o ülkede çoksa işte böyle uluslar daha güçlü ve daha da gelişmiş olurlar. Bizler de ülkemizin her alanda gelişmesi için çok çalışmalıyız ve  erdemli, eğitimli, bilinçli insanlar olmalıyız. Ülkemizin dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline getirmek için çaba göstermeliyiz ve ilim ve fen yolunda ilerlemeliyiz.

Akıllı ve erdemli insanların çok olduğu  ülkede gerileme diye bir durum söz konusu olamaz. Nüfusu fazla olduğu halde akıllı ve erdemli kimselerin az olduğu ülkede ise gelişme bir durum olamaz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme