Hayvanları Korumak İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Hayvanları Korumak İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Yüce Allah’ın yarattığı tüm canlılar  değerlidir ve sevmeye değerdir. Bu canlıların içinde en çok korunmaya, bakıma muhtaç olanlar da elbette hayvanlardır. Hayvanlar arkadaş canlısı, dost canlısıdır.  Hayvanların  aklı olmayabilir  fakat onların da duyguları vardır, onların sevme, sevilme ihtiyaçları vardır. Onun için hayvanlara her zaman iyi davranmalıyız. Onların canını yakacak fiziksel  eylemlerden uzak durmalıyız.

Onlara eziyet eden her kim olursa olsun  buna dur demeliyiz ve tüm hayvanları çok sevmeliyiz ve onları korumalıyız.   Sahibi olmayan, kimsesiz sokak hayvanlarını yolda gördüğümüz zaman onlara bir kap yemek vermeliyiz,  önlerine su koymalıyız. Onların özellikle de kış aylarında açlıktan ölmemesi için kampanyalar başlatmalıyız ve bu konuda hayvan koruma derneklerinin yanında olmalıyız. Evimizde besleyemesek bile  evimizin çevresinde onlara küçük bir kulübe yapmalıyız ve  onların  yaşama hakkının olduğunu asla unutmamalıyız.  Gözlerimize umutla bakan, bizden sevgi ve merhamet isteyen o masumlara asla eziyet etmemeliyiz. Eziyet eden kendini bilmezleri de uyarmalıyız ve onlara gereken cezanın verilmesini sağlamalıyız.

Hayvanları korumak ile ilgili şu sözün de önemi kavramalıyız: ‘’Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.’’ Mahatma  Gandhi

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme