Siz Okul Müdürü Olsanız Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Nasıl Bir Konuşma Yapardınız?


Siz Okul Müdürü Olsanız Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Nasıl Bir Konuşma Yapardınız?

Ben okul müdürü olsam Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şu şekilde bir konuşma yapardım:
29 Ekim 1923 sabahı  ülkemiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ve yüce milletimiz sayesinde hepinizin de bildiği gibi çok büyük başarıya imza atmıştır. Çünkü bu günde Cumhuriyet ilan edilmiştir. Savaşlardan çıkan Türk Milleti yorulmuştu ve maddi sıkıntılar çekiyordu.  Salgın hastalıklar bir yandan, yoksulluk bir yandan  vuruyordu milletimizi. Çoğu yerde elektrik yoktu, su yoktu. Kadın insan yerine konulmuyordu. 

Kadın hakları yoktu, eşitlik yoktu. Kadının boşanma hakkı, velayet hakkı yoktu, kızlık soy adını kullanma hakkı yoktu  vb. Müzik yok, tiyatro yok, spor yok, resim yok vb. Okuma yazma  yok. Yok da yok. Kısacası ülkemiz çok zor durumdaydı. Geriye kalan borçlu ve hastalıklı bir vatandı. Ama bunca yokluğa rağmen, hastalığa rağmen milletimiz Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ve askerlerimiz tarafından çok iyi yerlere getirilmiş ve  ülkemizin özgür olması için, çağdaş olması için her türlü çaba harcanmıştır. Özgür bir millet olarak başka milletlere örnek olmuşuz ve hiç kimsenin esiri olmamışızdır. Cumhuriyet demek halkın egemenliği demek, demokrasinin anlam bulduğu  yönetim şekli demektir.  Cumhuriyet  demek insan hakları demek, özgürlük demek, eşitlik demek, çağdaşlık demektir. Halkın egemenliği, liyakatli kişilerin başa geçmesi demektir.  Başa geçen kişi görevini adil bir şekilde yapmazsa yine halk tarafından o kişinin baştan indirilmesi demektir.

Cumhuriyet demek yaşamak demek, hayatın anlamı, coşkusu demektir. Onun için Cumhuriyet’in, demokrasinin kıymetini bilmeliyiz ve ülkemize, vatanımıza her zaman sahip çıkmalıyız. Cumhuriyet’in mucize olduğunun farkında olmalıyız ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için var gücümüzle ilim ve fen  yolunda ilerlemeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme