Para Mutluluk Getirmez Konulu Münazara Yazınız.


Para Mutluluk Getirmez Konulu Münazara Yazınız.

Para insan yaşamı için gerekli olan bir araçtan öteye gidemez. Yani para asla bir amaç olmaz.  İnsanın mutlu olması için para değil huzur gerekir, güzel ahlak gerekir, erdemli olmak gerekir.  Para ile saadet olmaz demiş atalarımız  gerçekten de para ile saadet olmaz. Çünkü kişi sahip olduğu parayı kötü yollara harcarsa, ailesini dağıtırsa,  topluma kötü örnek olacak hareketler yaparsa onun sahip olduğu paranın hiçbir kıymeti olmaz ve o para da ne kişiye ne topluma fayda sağlar.

İnsanın bu hayatta sahip olması gereken en önemli değerler;  umut, mutluluk ve sağlık olmalıdır. Sağlık olmadan milyarlarınız olsun  hiçbir fayda sağlamaz.  Para ile mutluluk olmaz,  para ile gerçek huzur olmaz.  Huzur ve mutluluk paylaşma ile, tebessüm ile, şefkat ve merhamet ile,  sevgi ve saygı ile olur. Ancak bunlar olduğu zaman  mutluk olur.  Para insana  kalıcı bir  mutluluk sağlamaz. İnsan mutlu olmak isterse, iyi olmak isterse,  kimseye zarar vermemelidir, vicdan sahibi olmalıdır, hayatı boyunca iyilik ile yarışmalı ve kötülükten, kötü emellerden uzak durmalıdır. Yoksa insan nedir ki  yersin bir parça ekmek, koyarsın içine azcık bir katık işte bu da mutluluktur, bu da huzurdur. Yeter ki erdemli bir hayat yaşa, yeter ki dürüst ve namuslu ol. İşte o zaman mutluluk olur, işte o zaman güzel ve anlamlı bir hayat seni  bulur ve bu huzur hep daim olur.

Paranın mutluluk getirmeyeceği ile ilgili şu sözleri de unutmamalıyız:
‘’Para bir araçtır. Sizi istediği yere götürür ama hiçbir zaman sürücü koltuğuna oturtmaz. ‘’ Ayn  Rand,  

‘’ Para size arkadaş satın alamaz ama daha kaliteli düşmanlar getirebilir. ‘’Spike Milligan

Para gerçek zenginlik değildir. O sadece ihtiyaçların giderilmesine vasıta olduğu için değerlidir. Bir çölün ortasında hararetten yanan bir insan için birkaç damla soğuk su, bir torba altından daha değerlidir. – Seneca

Bilge bir kişi parayı kafasının içinde tutmalı, kalbinde değil. – Jonathan Swift

4 yorum:

  1. Ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. cok yardımcı oldu ne kadar teşekkür etsem azdır

    YanıtlaSil
  3. Teşekkürler bu bizimünazara konumuzdu

    YanıtlaSil

Deneme