Kendimize Karşı Dürüst Olmak Konulu Konulu Kompozisyon Yazınız.


Kendimize Karşı Dürüst Olmak Konulu Konulu Kompozisyon Yazınız.

Dürüstlük insanın her yerde aynı olmasıdır. Yani yalan söylememesi, kimseye  kötülük düşünmemesi, merhametli olmasıdır. İnsan ilk olarak kendine karşı dürüst olmalıdır. Kendine karşı dürüst olan, erdemli olan  insan başkalarının yönlendirmeleri ile hareket etmeyen insanlardır. Dolayısı ile başkalarının bir sözü ile kendini değiştirmez ve dürüstlük ilkelerinden de vazgeçmez.

Kendine karşı dürüst olan insan dıştan güdülenen insan değil içten güdülenen insandır. İnsan böyle olduğu zaman çevresine karşı da dürüst olur.  Yani hep olduğu gibi görünür ve karakter ve kimlik değiştirmez. Tutarlı bir yapıya sahip olur. İşte böyle olduğu zaman da kişi kendini sever, kişiyi çevresindeki insanlar sever ve toplum nezdinde sevilen, sayılan bir kimse haline dönüşür. Kendine karşı dürüst olan kişi aile hayatında  da mutlu bir yaşam sürer. Aile içinde yalan dolan olmadığı için , güven bu aile içinde daim olur. Kişinin  kendi mutlu olur,kişi  ailesini mutlu eder ve kimseye karşı kötülük etmediği için her zaman vicdan rahatlığı içinde yaşamını devam ettirir. Kendine karşı dürüst olmayan insan hep bir sıkıntı içinde olur ve gerçek anlamda mutlu olmaz.  Yani kişi kendini  mutsuz eder ve gerçek  anlamda da mutluluğu yakalayamamış olur.  

Gerçek anlamda  kendine karşı dürüst olmayan bir insan sürekli savunma mekanizmalarına vurur ve gerçekleri görmemeye çalışır.  İşte tüm bunlardan dolayı her zaman dürüstlükten yana olmalıyız. Erdemli ve ahlaklı bir kimseye olmalıyız. Can yakmamalıyız, canımızın yakılmasına izin vermemeliyiz ve kimsenin de ahını almamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme