‘’Yiyiniz, İçiniz Fakat İsraf Etmeyiniz.’’ Konulu Kompozisyon Yazınız


‘’Yiyiniz, İçiniz Fakat İsraf Etmeyiniz.’’ Konulu Kompozisyon Yazınız

Yüce Allah bize akıl vermiştir. Biz insanlar aklımız sayesinde dünyada olan biteni anlarız. Dünyada geçimimizi sağlamak için de çalışmak ve emek etmek zorundayız. Çalıştığımızın karşılığı olarak kazandığımız paranın değerini ise bilmeliyiz. Elbette ihtiyacımız olan şeyleri almalıyız fakat bunu abartmadan yapmalıyız. Yani israf etmekten kaçınmalıyız ve elimizden geldiği kadar tutumlu olmaya çalışmalıyız. Tutumlu olan insan  her şeyinin kıymetini bilir ve yok yere malını heba etmez.

Bolluk içinde olduğumuz zamanlar o bolluğun kıymetini bilmeliyiz ve kenarda köşede bir yerlerde  paramızı biriktirmeliyiz. Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’da israf kötü bir şey olduğunu bildiği için şu sözü söylemiştir. ‘’ İnsanın canının her istediğini tüketmesi israftır.’’ İsraf etmek kişiyi yoksulluğa götürür ve başkalarına muhtaç haline  getirir. Oysa israftan sakındığımız zaman Allah’ın izni ile de kimseye muhtaç olmayız ve kendi yaşamımızı kendimiz idame ettiririz. Yeter ki israftan kaçınalım ve  tüketim çılgını insanlar haline gelmeyelim.  Günümüzde insanlar ihtiyacı olmadığı halde bile tüketim çılgınlığı içine girmektedir. Bir takım kimseler birtakım indirimler adı altında insanları israf etmeye yönlendirmektedir. Bu son derece yanlıştır. Böyle oyunlara gelmemeliyiz  ve inanmamalıyız.

Dünyada büyük bir kesimin bir dilim ekmeğe muhtaç yaşadığını da aklımızdan çıkarmamalı ve israftan kaçınarak artırdığımız paralarla yoksullara da kol kanat gerip onlara da umut olmalıyız. Böylece daha eşit ve daha insancıl bir dünyada yaşamış oluruz.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme