‘’ Zamanı Çar Çur Etmeyin Çünkü Hayat Ondan İbarettir.’’ Sözünü Açıklayan Bir Düşünce Yazısı Yazınız.

‘’ Zamanı Çar Çur Etmeyin Çünkü Hayat Ondan İbarettir.’’ Sözünü Açıklayan Bir Düşünce Yazısı Yazınız.

Zaman insanoğluna verilmiş en önemli armağandır. İnsan zamanın kıymetini bildiği zaman işlerini daha  iyi yapar, planlı ve programlı olur ve yaşamını düzene sokar. Zamanın  boş yere geçmemesi için onun kıymetinin bilinmesi gerekir. Zaman boş yere geçtiğinde  bir daha o giden zaman asla gelmeyecektir . Zamanını verimli kullanmayan, zamanını boşa harcayan insanlar ne kendilerine faydalı olurlar ne de içinde yaşadıkları topluma.

Zaman çar çur edilmemelidir. Boş işler  için o değerli vakitler öldürülmemelidir.  Zamanın her saatinin, her dakikasının bizim için kıymeti olmalıdır.  Örneğin çalışmanın bir zamanı olmalıdır ve  bu zaman çok iyi değerlendirilmelidir.  Sevdiklerimize vakit ayıracağımız bir zaman olmalıdır ve bu zamanda  güzel ve anlamlı geçirilmelidir. Kitap okuma zamanı olmalıdır, dinlenme ve eğlenme zamanı olmalıdır. Toplumla iç içe olma zamanı olmalıdır. Yani zamanımız bizi geliştirecek şeyler için harcanmalı, topluma, dünyaya faydalı olacak şeyler için harcanmalıdır. Mesela oturup bir komşunun ya da bir arkadaşımızın dedikodusunu yaparak, ona karşı kin besleyerek zaman geçirirsek bu zamanın ne bize faydası olur, ne de başkasına.

Oysa zamanı sevgi için, barış için, birilerine destek olmak için harcarsak işte o zaman boşa gitmemiş olur ve anlamlı olur. Bunun için  yaşamın bize verdiği zamanın  tadını   çıkarmalıyız ve giden zamanın bir daha  geri gelmeyeceğini düşünerek  hareket etmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme