Sizce Yapmak Mı, Yoksa Yıkmak Mı Daha Kolay? Neden? Arkadaşlarınızla Tartışınız.


Sizce Yapmak Mı,  Yoksa Yıkmak Mı Daha Kolay? Neden? Arkadaşlarınızla Tartışınız.

Yapılan her eser, her iş bir emek ve  mücadele ister. Hiçbir iş boş durularak yapılmaz. Her şey çalışma ile gerçekleşir ve her şey emek ile ortaya çıkar. Örneğin; bir evi yapmak çok zordur. Evi yapmak için önce arsa olması gerekir. Arsayı aldıktan sonra evin  temeli atılır, daha sonra ev yapılmaya başlanır ve bir ürü ince işler  yapılır. Bir evin yapımında birçok kişinin emeği  olur. İşte olaya böyle baktığımızda bir işi yapmak zor yıkmak kolaydır.

Yapmak zaman ister, süre ister, sermaye ister, azim ister vb. Oysa  yıkmak çok kolaydır ve çok kısa sürede  bunu yapabiliriz. İnsan ilişkilerinde de bu durum böyledir. Kimi insanlar kötü niyetlidir  iyi olan şeyleri yok etmek yıkmak  isterler. İşte böyle insanlar hep yıkımdan yana olurlar. Kalp kırmayı, kötü olmayı severler ve bunu da hüner sayarlar.  Kalbi kırmak kolaydır fakat o kırılan kalbi  geri kazanmak kolay olmaz. Oysa kalp kazanmak, insanlara kendini sevdirmek, emeğe saygı duymak daha güzeldir ve  insana daha çok mutluluk verir. Bunun için her zaman yapmak zor yıkmak kolaydır.

Bundan dolayı da her zaman yapmaktan yana olmalıyız, yıkmaktan, yok etmekten, kötülükten yana olmamalıyız. Yapıcı  insanlar   ile iç içe olmalıyız, yıkıcı insanlardan uzak durmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme