‘’Şiir Hissedebilmek İçindir.’’ Sözü İle İlgili Münazara Yazınız.


‘’Şiir Hissedebilmek İçindir.’’ Sözü İle İlgili  Münazara Yazınız.

Şiir,  hayata daha farklı bir  pencereden bakmamızı sağlayan, duygularımızı dile getiren, ruhumuzu canlandıran , yaşama sevincimizi artıran, özlemleri dile getiren,  vuslatları  dile getiren ve daha birçok şeyi içinde barındıran kelimeler ve cümleler bütünüdür. Şiir elbette hissedebilmek  içindir. Çünkü  şairler de  şiirlerini  yazarken duygularını, yaşantılarını  dile getirmek için,  onları okuyucunun da hissetmesini sağlamak için yazmıştır. Örneğin;  vatan ile ilgili bir şiir okunduğunda, özellikle de şiiri okuyan kişi güzel bir ses tonuna sahipse  kişi bu ses tonundan etkilenir ve vatanına olan sevgisi ve bağlılığı bir kat daha artar. Çünkü insanların değerleri vardır.

Vatan sevgisi, aile sevgisi, Allah sevgisi, Peygamber sevgisi, insan sevgisi vb. Yani her konu ile ilgili yazılmış şiirler kişilerin yaşantılarına, hayat görüşlerine göre değişir. Kimisi  aşk şiirinde duygusallaşır, kimisi memleket şiiri duyunca ağlar, kimisi sevdiğinden ayrılmanın  acısı ile yazılan şiire ağlar ve daha birçok şey. Şiiri insan ruhunun taaa derinliklerinde hisseder. Onun için değil midir ki çoğu şiirler türküye, şarkıya, gazele, kaside şeklinde söylenmiş ve söylenmeye de devam edilmektedir.  Bunların musiki ile birleşmesi kişinin daha da duygusallaşmasını,  hissiyatının artmasını sağlamıştır. Şiir gerçekten hissetmek için yazılmıştır. Düşünsenize  yoksulluk çekmiş bir bireyin ilerde yoksulluk ile ilgili okuduğu, dinlediği bir şiir onu nasıl da derinden etkiler öyle değil mi? Ya da şiirin şarkıya dönüştüğü  yoksulluk ile ilgili türküler o kişinin hislerinin daha da coşmasını sağlamaz mı? Elbette sağlar. Çünkü şiir gerçekten hissedebilmek  ve insanın daha da iyi bir insan olmasını sağlamak için yazılmıştır. Şiir ruhun derinlerinde kalmış özlemleri, acıları, dertleri, umutları, aşkları ortaya çıkarmak için değil de ne için yazılmıştır.

Elbette  hissetmek için yazılmıştır ve yazılmaya da devam edecektir.  Şiiri içinde hisseden insan heyecanlanır ve şiirin de etkisi ile daha  sevgi dolu ve daha iyi yürekli bir insan olur. Daha çok empati kurar, daha çok olayları yaşamış gibi olur ve daha fazla duyarlı olur. Yeter ki şiir okuyalım, dinleyelim ve onu hissedebilelim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme