Ağaç Kesmemek İle İlgili Atasözü Yazınız.


Ağaç Kesmemek İle İlgili Atasözü Yazınız.


Doğal yaşamın  dengesini korumak için biz insanlara   büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluklardan en önemlisi  de çevremizi kirletmemek, doğamızı korumak, yeşil alanları korumaktır. Bu yeşil alanların içinde büyük yer kaplayan da ağaçlarımızdır. Bir milletin  en kıymetli hazinesidir ağaçlar. Bize faydaları saymakla bitmez. Ağaçlar bizim yaşam kaynağımız ve  oksijen kaynağımızdır. 

Onlar doğanın dengede kalmasını sağlayan, hayatımızı güzelleştiren ve   tüm canlılara faydalı olan  değerlerimizdir. Bunun için  her zaman ağaç dikmeliyiz ve her yıl da ağaç dikme bayramı olmalıdır. Ağaçları hırpalayan, onları yaşken kesen cani kimseler ne yazık ki onların da bir canı olduğunu düşünmemektedirler. Oysa onlar da canlıdır ve korunmaya, sevilmeye ve ilgiye ihtiyaçları vardır.  

Ağaçlarımızı kesmemeliyiz,  hele hele yaş ağaçlara  asla kıymamalıyız.  Her yok ettiğimiz ağaç  kendi sonumuzu hazırlar ve gelecek nesil kurak, çöl bir ülke bırakırız. Bunun için ağaçlarımızı yaşatalım ve onları yok etmeyelim. Ağaç kesmemek ile ilgili atasözleri de şunlardır:

"* Yaş kesen  baş keser."
* " Ağaç yaprağı ile gürler."
* ‘’Bir kuşağın diktiği ağacın gölgesinde gelecek kuşaklar serinler.’’ (Çin atasözü)
* ‘’ Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer. (Türk atasözü)
* ‘’ Ağaca beşikten mezara kadar   borçluyuz.’’  ( Türk atasözü)
* ‘’ Ormanımdan bir dalı kesenin başını keserim.(Fatih Sultan Mehmet)

* ‘’ Ağaç diken, kendinden başkasına da sevdiğini  gösterir. (Amerikan atasözü)
* ‘’ Sana gölge veren ağacı kesme!’’
* ‘’ Uygarlığın temelinde ağaç, çiçek ve yeşillik bulunmaktadır.’’

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme