‘’Dilimizi daima iyi kullanmalıyız o seni mutluluğa götürdüğü gibi felakete de götürebilir.” İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


‘’Dilimizi daima iyi kullanmalıyız o seni mutluluğa götürdüğü gibi felakete de götürebilir.”  İle İlgili  Kompozisyon Yazınız.

Dil bir milletin  benliğidir, kültürüdür, aynasıdır. Diline sahip çıkan milletler, ana dilini koruyan milletler her zaman millet olmaya devam etmiştir, milli benliklerini de kaybetmemişlerdir. Çünkü dilin kıymetini bilmişlerdir.  Bizler ana dilimiz olan Türkçeyi her zaman  iyi kullanmalıyız.  Türkçeyi güzel ve doğru kullanmalıyız.   Dilimize yabancı sözcükleri  eklememeliyiz.

Günlük yaşamımızda aynı dili konuştuğumuz kimseler ile yabancı dil konuşma özentiliğine kapılmamalıyız.  Yeni  Türkçe kelimeler üretmeliyiz ve yabancı sözcükleri dilimizden, günlük yaşamımızdan bir an önce çıkarmalıyız.  Dilimizi   iyi kullanmazsak milli benliğimizi, kültürümüzü kaybederiz ve biz olmaktan çıkarız. Dilimizin değerini bilip onu amacına uygun  olarak kullanırsak her zaman  güçlü oluruz ve milli benliğimizi de  korumuş oluruz. Dilimizin gelişmesi için, dünya dilleri arasında yer alması için var gücümüzle çalışmalıyız ve  dünyanın en gelişmiş uygarlığı olmalıyız.  Dilin önemi ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız: ’’ Önümüzde iki yol var: Ya uyanıp dilimizi koruyacağız ya da iki nesil sonra Türkiye diye bir ülke, Türkçe diye bir dil kalmayacağını kabul edeceğiz! Seçim sizin!” Oktay Sinanoğlu

İşte tüm bunlardan dolayı dilimize  sahip çıkmalıyız, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine, lokantalara, çay ocaklarına yabancı  adlar vermemeliyiz. Kendimiz olmalıyız ve özümüze sonsuza dek sahip çıkmalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme