İletişim Formu

‘’Bir Memleket Halkının Terbiyesi Sokaktaki Hallerinden Belli Olur.’’ Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.


‘’Bir Memleket Halkının Terbiyesi Sokaktaki Hallerinden Belli Olur.’’ Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

Memleket içinde yaşadığımız yuvamız,  özgürlüğümüz, yaşamımızın anlamıdır. İnsanda olması gereken en önemli erdemlerden biri güzel ahlaklı olmak, terbiyeli olmak ve bunu her yerde uygulamaktır. Sokakta, iş yerinde, ailede vb.  Bir toplumun insanlarının  terbiyeli olduğunu görmek için  o toplumun insanlarının   hal ve hareketlerini gözlemek gerekir.

Dışarı çıktığımız zaman  o toplumda yaşayan insanların birbirine saygılı olduğunu,  aşırı hareketlere  kaçmadığını, sokak ortasında  laubali hareketler yapmadığını gördüğümüz zaman işte o toplumun insanlarının  kaliteli kimseler olduğunu anlayabiliriz. Güzel ahlakın ve  eğitimin olduğu yerde,  insanlar da  iyi olur ve o toplum içinde huzur, dayanışma ve mutluluk da olur. Yeter ki  davranışlarımıza dikkat edelim ve her şeyde ölçülü olalım.  Ölçünün ve dengenin olduğu yerde de saygı olur. Sokaklarda tükürerek dolaşan, her türlü çöpünü sağa sola atan, küfür ederek dolaşan insanların işgal ettiği bir toplumun kültürü de elbette yerlerde demektir.  Bizler  de Türkiye Cumhuriyeti  memleketinin halkı olarak her zaman her yerde davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.  Anne ve babalar çocuklarını iyi yetiştirmeli ve güzel ahlaklı olmaları için mücadele etmelidirler.

Her zaman  ilim yolunda, irfan yolunda yürümeliyiz.  Tek amacımız çok  çalışmak ve iyi insan olmaktır.

1 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.