Müziğin Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Müziğin Önemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Duygularımıza  tercüman olan, duygularımızı, düşüncelerimizi  en iyi şekilde dile getiren, yaşamın en önemli  anlamıdır müzik.  Müzik insanı çok farklı duygulara  götürür. Kimi zaman neşelenip göbek atmak isteriz, kimi zaman ise oturup   bağıra bağıra ağlamak isteriz. Çünkü dinlediğimiz müziğin türü bizi şekilden şekile sokar. Müzik yaşamın anlamıdır, müzik nefes almaktır, müzik özgürlüktür bence. Çünkü müziksiz bir yaşam olamaz, olmamalıdır da. 

Müziğin olmadığı yerde ruh da olmaz. Çünkü müzik ruhun,  hayatın gıdasıdır.  Müzik insanları bir araya getirir, müzik dayanışmayı,  birlik ve beraberlik içinde olmayı  öğretir bize.  Örneğin;   ülkemizi öven bir şarkı , marş, şiir dinlediğimizde  vatanımız ve milletimiz  daha çok severiz  ve daha yüce duygular yaşarız.  Memleketimizden, ana ve babamızdan ayrı bir yerde yaşıyorsak dinlediğimiz  müzik de  sıla hasreti ile ilgili bir müzik ise işte o zaman durmaz gözlerimiz,  işte o zaman hıçkıra hıçkıra ağlarız. Çünkü o anda hasret çökmüştür  ruhumuza, içimiz kavuşma özlemi ile yanıp kavruluyordur.  Ya da sevdiğimizden ayrıldığımız zaman   işte o zaman da aşk acısı yaşar ruhumuz, içimizde yangınlar çıkar da kendimize gelemeyiz bir türlü. Ama nasıl olsa müzik çıkarır sonunda bizi bir düzlüğe ve  devam ettirir yaşama.

Çünkü müzik yaşamaktır, müzik yaşamdan  zevk almak, yaşamı  iyisi ile kötüsü ile yaşamaktır. Müzik her şeydir, müziksiz yaşam  ise yaşamak değildir bence.

3 yorum:

Deneme