Coronavirüs’ün Çocuklara Psikolojik Etkisi Hakkında Kompozisyon Yazınız.


Coronavirüs’ün  Çocuklara  Psikolojik  Etkisi Hakkında Kompozisyon Yazınız.

Dünyayı etkisi altına alan, dünyayı kasıp kavuran korona virüs ne yazık ki her geçen gün can almaya devam etmektedir. Çok sayıda kişinin de virüs testi pozitif  çıkmaya devam  etmektedir.   Yüksek ateş, öksürük, solunum sıkıntıları, ishal, eklemlerde ağrı, halsizlik  gibi belirtiler ile kendini gösteren   bu virüs son zamanlarda dünya gündemini  meşgul eden en önemli sorun haline gelmiştir. İlk olarak Çin’in Wuhann  kentinde ortaya çıkıp daha sonra İtalya, İran, Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri Türkiye vb. tüm dünya ülkelerini içine almaya başlayan  bu virüs şu anda hepimizi  tehdit eden  bir duruma gelmiştir.  Bu virüsün etkilerinden  her ne kadar biz yetişkinler  olumsuz etkilensek de  bundan en çok etkilenen ve korkan çocuklarımız  olmaktadır.  Çünkü onlar en savunmasız ve en masum  canlarımızdır. Virüs  nedeni ile okullara gidemeyen ve eve kapanmak zorunda kalan çocuklar hem eğitimden soğumaya başlamışlar , hem de psikolojik olarak sıkılmaya ve asosyal olmaya başlamışlardır.

Bu virüsün can aldığı yaş aralığı ise genelde  elli,  altmış yaş üzeredir. Yaşlıların bağışıklığı daha düşük olduğu için onlar   virüs karşısında ne yazık ki daha savunmasız kalmaktadır. Bunun  için  bu virüsün  etkisi bitene kadar  en değer verdiklerimiz, sevdiklerimiz  büyüklerimizin  evde kalmasını sağlamalıyız ve onları korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Peki çocuklarımıza bunu nasıl anlatmalıyız soruna gelince bunun cevabını şu şekilde açıklayabilirim: Çocuklarımıza  el ve yüz temizliği yapmalarının çok önemli olduğunu ve bunun korkulacak bir şey olmadığını anlatmalıyız.  Vücudumuzu temiz tutarsak, sağlıklı gıdalar tüketirsek,  düzenli ve yeterli bir uyku düzenimiz olursa bununla baş edebilecek kadar güçlü olabileceğimizi  onlara güzel ve yumuşak bir dille anlatmalıyız. Haberleri dinlerken   kaygı ve korkuya kapılmadan sakinliğimizi korumalıyız.  Çocuklara da bu sakinliği geçirebilmeliyiz. Bizler kaygı ve endişe içinde olursak  onların da psikolojisi bozulur  ve ilerde  çocuklarda çeşitli psikolojik problemlere yol açabilir. Bunun için  sakin ve rahat olmalıyız.  Çocuklara olumlu model olmalıyız. Sık sık el ve yüz temizliğimizi yapmalıyız. Onlara  insanlar ile iletişim kurarken   arada mesafelerini korumaları gerektiğini öğretmeliyiz ve mesafenin sağlığı için ne kadar önemli olduğunu kavratmalıyız. Haberlerde bu virüs ile ilgili ölüm haberlerini onların yanında izlememeliyiz ve onlara da izlettirmemeliyiz. Çocuklar özellikle de bu dönemde polislerden korkmaya başlamıştır.  Onlara polislerden korkulmaması gerektiğini, maskelerini takarlarsa ve kurallara uyarsa polis amcalarının onlara bir şey yapmayacağını güzel bir dille anlatmalıyız. Böylece çocuklarımızdaki polis korkusu da geçmiş olur ve sıkıntı yaşamamış olurlar.

Mümkün olduğu kadar bu süreci evde yaşarsak sağlığımız için daha  uygun olacağını, bu zamanın  kısa süreceğini  onlara anlatmalıyız. Okuluna tekrar başlayacağını, arkadaşlarına, öğretmenlerine kavuşacağını onlara söylemeliyiz ve bu durumun hep böyle devam etmeyeceğini onlara söylemeliyiz. Yani bu problemi  hep birlikte aşmalıyız ve mümkün olduğu kadar da  mecbur olmadığı sürece kesinlikle evden dışarı çıkmamalıyız, ya da kendi evimizin önünde  gezmeliyiz,  hava almalıyız. Unutmayalım ki sabır ile koruk helva olur. Biraz sabrettiğimiz zaman daha güneşli günler bizi bekliyor olacaktır. Yeter ki umutla yolumuza devam edelim ve çocuklarımıza da umut etmeyi aşılayalım. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme