‘’İnsan Hayatı Sınırlıdır, Sınırsız Olan Bilgidir.’’ Sözünü Açıklayan Bir Yazılı Anlatım Hazırlayınız.


‘’İnsan Hayatı Sınırlıdır, Sınırsız Olan Bilgidir.’’  Sözünü Açıklayan  Bir Yazılı Anlatım Hazırlayınız.

Yüce Allah tarafından insana verilmiş olan belirli bir süre vardır.  Kimi yüz yıl yaşar, kimi otuz yıl yaşar. Yani hayatın sonunda bir durak noktası vardır.  Her insan , her canlı ölümlüdür. Yaratılma amacımız ise imtihan edilmemizdir. Yaşamak güzeldir, hayatın tadına varmak elbette güzeldir  fakat bu güzelliklerin bir gün  son olacağını bilerek erdemli yaşamak, güzel ahlaklı yaşamak , bilgi ile, ilim ile  yaşamak ise en güzel yaşamaktır, hayatın  tadına varmaktır.

Bu hayatta yapacağımız  en iyi şey ise elbette öğrenme, öğrenmeye açık olmak yenilikleri takip etmektir.   İnsan yaşamı sonsuz değildir fakat bilgi sonsuzdur. İşte  hayatımızın  bu kısacık alanında ne kadar çok şey öğrenirsek   o kadar  mutlu oluruz ve insanlığa faydalı oluruz. İnsanın bilmediği o kadar çok şey vardır ki bunları saymakla bitiremeyiz. Biz  fazla bildiğimizi zannederiz  fakat yeni şeyler öğrendiğimiz zaman aslında bizim bildiklerimizin  o kadar da çok olmadığını görürüz.  İnsanın  yaşam süresinin  uzun olması da önemli değildir bir noktadan sonra. Önemli olan otuz yıl da yaşasak, yüz yıl da yaşasak bu yıllar içinde neler yaptığımız, kendimize, içinde yaşadığımız dünyaya ne oranda faydalı olduğumuzdur. Onun için durmadan bilginin peşinde koşmalıyız, yeni kitaplar okumalıyız, dergileri takip etmeliyiz, dünyada bilim alanında, teknoloji alanında olan yenilikleri takip  etmeliyiz ve  güncellikten uzaklaşmamalıyız. Her gün  yeni şeyler öğrenerek  yaşama daha çok bağlanmalıyız. Kendimize, ülkemize faydalı üretken bireylere, nitelikli kimselere dönüşmeliyiz. Tüm bunları yaptığımız zaman da dolu dolu bir yaşam geçirmiş oluruz. Yaşlandığımız zaman  benlik bütünlüğüne karşı benlik karmaşası yaşamayız. Çünkü ömrümüz boyunca çalışmaya devamlı hale getirmeliyiz.
Bir de yaptığımız meslek ne ise o meslekte en iyisi olmalıyız.  Sadece kendi mesleğimizle kalmayıp  başka alanlarda başka bilgiler de öğrenerek gelecek kuşaklara  örnek teşkil eden , nitelikli bireyler olmalıyız.  Elbette her mesleği aynı anda yerine getiremeyiz fakat en azından  yeni bir şeyler öğrenmek kişiye katkı sağlar ve kişi daha çok bilgiye sahip olmuş olur. 

Bilginin peşinden koşmalıyız, bilgi ile uyanmalıyız, bilgi ile yatmalıyız. Yaşamın tadı ancak öğrenerek, okuyarak, okuduklarımızı idrak ederek, toplumla paylaşarak çıkar. Bunun için  bilgi dünyadaki en büyük değer ve hazinedir.  Bilgi ile kalalım ve  yeni şeyler öğrenmekten, dünyaya  bir nebze de olsa faydalı olmaktan  korkmayalım , bilgi sonsuz da olsa biz son nefesimize kadar  onu bulmaya, öğrenmeye çalışalım.  Çünkü Yüce Allah Kuran-ı Kerim’de ilk olarak ''oku'' diyor.  Okumanın, bilginin bu kadar faydalı olduğunu söyleyen  İslam dini bile bilgiye önem veriyorken biz neden bilgi ile  hayata veda etmeyelim . Elbette ki bilgi ile, ilim ile hayata veda edelim ve arkamızda güzel anılar  bırakalım.

1 yorum:

Deneme