Koronavirüs Sürecinde Okul, Öğretmen Ve Öğrenci Özlemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Koronavirüs Sürecinde Okul, Öğretmen Ve Öğrenci Özlemi İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Bilindiği  gibi  koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı ve almaya da devam etmektedir. Bu süreçte hem dünya hem de ülkemiz ekonomik anlamda, sosyal anlamda, kültürel anlamda zorluklar yaşamış ve yaşanmaya da devam etmektedir. Virüs sürecinde evde kalan insanlarda çeşitli psikolojik ve sosyolojik sorunlar çıkmakta ve  çıkmaya da devam etmektedir. 


Bu süreçte her yaştan insan  zorluk yaşamıştır fakat  en çok zorluğu yaşayanlardan biri de okullarından uzakta kalan , arkadaşlarına hasret kalan  çocuklarımız, öğrencilerimizdir. Öğrenciler bu süreçte uzun süre okula gidememiş ve gitmemeye de devam etmektedir. Okul çocuklarımızın eğitim ve öğretim yuvası olduğu için salgın sürecinde okula hasret kalınmıştır.  Öğretmen  öğrencisine, öğrenci öğretmenine hasret kalmıştır . Okul özlemi çocuklarda  kat kat artmış ve çocuklar bir an önce okuluna gitmek için sabırsızlanmaktadır.  Bu kadar okul özlemi varken, eğitime, öğretime ihtiyaç varken ne yazık ki bilinçsiz insanların  maske takmaması yüzünden, sosyal mesafenin korunmaması yüzünden koronavirüs bir türlü bitmemekte aksine her geçen gün daha da artmakta ve  bunun sonucunda da hem can kayıplarımız olmakta hem de  virüs hızla yayılmaya  devam etmektedir.  Bu süreçte çocuklar  okulun kıymetini, öğretmenlerinin kıymetini daha iyi anlamış ve aslında sıradan olan şeylerin bizim için ne kadar da çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Çocuklarımızın, eğitim yuvasına, öğretmenlerimizin çocuklarına kavuşması için dünya insanları olarak daha bilinçli olmalıyız ve maske takmayı ihmal etmemeliyiz. Mecbur kalınmadığı sürece dışarı çıkılmamalı, kalabalık ortamlara girilmemelidir. Çocuklarımızın eğitimden, öğretimden soğumaması için hep birlikte  iş birliği yapılmalı ve virüsü en aza indirmeliyiz.  Bu süreçte dikkat edilmezse yarın ya da başka günler bizi daha kötü şeyler bekliyor olabilir.

 

Okula gitmeyen çocuk bir süre sonra okuldan, okumaktan soğuduğu zaman geri dönüşü olmayan  olumsuzluklar yaşanabilir.  Çocuklar evde sıkılıp kendilerini boşluk içine atarlar ve bu da çocuklarımızda çeşitli psikolojik ve sosyolojik sorunlara yol açar. Sadece çocuklarımız değil, aileler, öğretmenler kısacası toplum psikolojik olarak yıkıma uğrayabilir ve eski heves bir daha yerine gelmeyebilir. Bundan dolayı  her zaman bilinçli insanlar olalım, çocuklarımız için, geleceğimizin neferleri için lütfen evde kalalım ve onların geleceğini heba etmeyelim. Başka insanlara da  virüs bulaştırarak  insanların hayatını kaybetmesine neden olmayalım ve vebal almayalım. Daha mutlu bir dünya için, okullarımızın yine eskisi gibi cıvıl cıvıl olmaması için haydi hep birlikte el ele değil  uzaktan uzağa iletişim kuralım ve dünyamız eskisi haline dönsün virüs tamamen yok olsun. İşte tüm bunlar olduğu zaman  eskisi gibi olalım, yine sarılalım, yine birlikte olalım ve insanlığı yaşatalım , dünyamızı aydınlatalım.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme