“Anamın Ekmeğine Kuru, Ayranına Duru Demem. ’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

“Anamın Ekmeğine Kuru, Ayranına Duru Demem. ’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Dünyaya gözlerini açtığında gördüğün  ilk göz ana gözü, hissettiğin ilk sıcaklık ana sıcaklığıdır. Annelik öyle kutsal bir görevdir ki onların emeğini ne yaparsak yapalım ödeyemeyiz. Çünkü anneler bizim için her türlü fedakarlığı yapan ve her zaman yanımızda olan kimselerdir. 


Annelerimizin bizim için yaptığı her türlü fedakarlık  çok kıymetlidir. Ondan dolayı onların yaptıkları asla küçümsenmez. Çünkü onlar evlatları için canlarını bile feda edebilecek nadide insanlardır. Anamızın ekmeği kuru bile olsa ona kuru diyemeyiz. Onun elinden çıkmış her şey bizim için çok değerli olmalıdır. Ondan dolayı da  anamın ekmeğine kuru, ayranına duru demem sözünün açıklaması da bu şekildedir. Onlar  bize koşulsuz sevgi ile bağlanan kimselerdir. Kimi kendini bilmez evlatlar ilerde maddi durumları çok iyi olduğu zaman annelerinin yaptığı hiçbir şeyi beğenmemeye başlarlar ve  annelerini hor görmeye başlarlar. İşte böyle evlatlara da sonradan görme kişiler denir. Ne olursak olalım, hangi mevkiye  çıkarsak çıkalım analarımızın bizim için yaptığı her türlü emeğin kıymetini bilelim ve onlara olan  sevgimizi, saygımızı sonsuza kadar hissettirelim ve yaşatalım.

 

Onların bizim için yaptığı her şeyi de beğenelim  ve onları çok sevelim. Unutmayalım ki bizler “Cennet anaların ayakları altındadır.” düşüncesine gönülden inanan bir milletin evlatlarıyız.

2 yorum:

Deneme