Yardımseverlik İle İlgili Öyküleyici Bir Metin

Yardımseverlik İle İlgili Öyküleyici Bir Metin

 

Dünyada ortaya çıkan koronavirüs  herkes üzerinde olumsuz etki yarattığı gibi Fatma hanımlar da aynı olumsuzluklar yaşanmıştı. Dünyada birçok insan işsiz kalmış, insanlar evlere kapanmak zorunda kalmıştı. İşsizlikten payını Fatma Hanım da almıştı. Fatma Hanım genç yaşta eşini  ağır bir hastalık yüzünden kaybettiği için  üç çocuğu ile ortada yapayalnız kalmıştı.  Virüs olmadan önce bir alışveriş merkezinde kasiyer olarak görev yapan Fatma Hanım virüsle birlikte işinden çıkarılmak zorunda kalmıştı. Ailesinin de maddi durumu iyi olmadığı için çok zorlu günler onu bekliyordu.  Çocuklarının istek ve ihtiyaçlarını karşılayamamanın verdiği sıkıntı içinde  çok düşünüyor, üzülüyor fakat elinden hiçbir şey gelmiyordu ne yazık ki.

 

Fatma Hanım böyle zorlu günler geçirirken  komşusu  Zeynep Hanım hiç durur muydu?  Zeynep Hanım  komşusunun maddi sıkıntılar yaşamasına çok üzlüyor  ve bunun için de güzel şeyler düşünüyordu.  Zeynep Hanım maddi açıdan  çok iyi durumda olduğu için elbette komşusu için üzerine düşen insanlık görevini yapacaktı . Zeynep Hanım birçok öğrenciye burs veriyordu. Bunlardan biri de neden Fatma Hanımın  tıp fakültesinde okuyan kızı için olamazdı. Hemen işe başladı ve  Fatma Hanıma yardım etmek için, onun  üzmeden, incitmeden, kızına bir miktar burs vereceğini, bunu kabul etmesini Fatma Hanımdan rica etti. Ayrıca iş bulana kadar evinin  ihtiyaçlarını karşılayacağını, buna itiraz etmemesini söyledi. Fatma Hanım bu zorlu süreçte böyle sevindirici bir haber aldığına hala inanamıyordu. Çok mutlu olmuştu, duygulandı ve Zeynep Hanıma sarılarak ağlamaya başladı. Zeynep Hanım onu teselli etti.  Komşuluk, yardımseverlik, insanlık zor günde belli olur. Sen benim kıymetli komşumsun lütfen bir daha sana yaptığım  şeylerin lafını etmeyelim, biz insanız, canız, insan insana her zaman muhtaçtır dedi. Fatma Hanım bu sözler  karşısında çok mutlu oldu ve Zeynep Hanımın bu kadar yardımseverliği karşısında ona minnet duydu.

 

Bu süreçte yardımseverliğin  ne kadar da büyük bir değer ve kıymet olduğunu diğer komşular da anlamıştı. Bundan sonra kim zorda  kalsa komşular bir araya gelip o zor durumda olan kişiye yardım edecek ve yardımseverlik daim olacaktı. Ne güzeldi insan olmak, insanca duygulara, merhamete  ve şefkate sahip olmak. Yardımseverliğin olduğu, empati becerinin  olduğu bir dünyada yaşayabilmek, insanlık ölmemiş demek ne de güzel  söylemlerdi öyle.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme