10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82. yılında ona duyulan özlem, minnet,  sevgi ve saygı daha fazla artmaktadır. Vatansever kişiliği ile tanınan Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu yolda elinden gelen her türlü fedakarlığı göstermiş, her türlü cefayı da çekmiştir. O milleti için gece gündüz demeden sıcak soğuk demeden sürekli çalışmış, üretmiş ve  bu yolda  asla pes etmemiştir.  Sürekli okuyan, araştıran ve ülkesinin  gelişmesi için onca emek eden bu büyük adamı, o koca yürekli güzel insanı bir kez daha sevgi ile, minnet ile anıyorum.

 

Masmavi gözleri ile  bir ülkenin kurtuluşuna büyük önderlik etmiş, büyük liderdir   Atatürk.  Bu ülkenin asla unutulamayacak  değeridir  Mustafa Kemal  Atatürk.  Biz Yüce Türk milletine cumhuriyeti armağan etmiştir, çocuklarımıza çocuk bayramını hediye etmiştir ve milleti için  çok ama çok emek etmiştir. O aramızdan ayrıldığı için  her 10 Kasım sabahı daha çok duygulanır insan, daha çok dolar gözlerimiz ve daha çok yanar içimiz. Onu çok seviyoruz, ona çok değer veriyoruz. Çünkü o milletinin sevgisini hak eden, milletinin gönlünde taht kuran ve kurmaya da devam eden  büyük komutan, büyük öğretmendir.  Her milletin  kahramanı, önderi vardır.  Bizim milletimizin kahramanı , büyük adamı da Mustafa Kemal’dir. Ülkesinin çağddaş uygarlıklar seviyesine ulaşması için, ülkesini düşman işgalinden  kurtarmak için sürekli kahraman askerlerimiz ile birlikte mücadele etmiştir Gazi Mustafa Kemal. Mustafa Kemal Atatürk’ü iyi tanımalıyız, bunun için de Nutuk’u okumalıyız ve  onun bizlere anlattığı bilgiler ile aydınlanmalıyız. Onun yolundan yani cumhuriyet yolunda, onun yolunda yani ilim  ve fen yolunda ilerlemeliyiz.

 

10 Kasım sabahı saat dokuzu beş geçe bir hüzün kaplar içimi. Neden olduğunu bilirim ama yine de hüzünlenirim işte. Çünkü o güzel insanın aramızdan ayrılışı üzer beni. Şairler, yazarlar ona boşa övgüler dizmemiştir. Onun için nice güzel şiirler yazılmıştır. Beni en çok etkileyen şiir de şudur:

Saat dokuzu beş geçe
Atam Dolmabahçe'de
Gözlerini kapamış
Bütün Dünya ağlamış

Doktor doktor kalksana
Lambaları yaksana
Atam elden gidiyor
Çaresine baksana

Uzun uzun kavaklar
Dökülüyor yapraklar
Ben atama doymadım
Doysun kara topraklar

Müze müzeye bakar
Müzede atam yatar
Atamın çocukları
Atama selam cakar.

 

Saat dokuzu beş geçe olan siren sesleri beni çok duygulandırır ve ağlarım. Çünkü atam yoktur. Yerinde rahat uyu atam. Ülken için yaptığın fedakarlıkların karşılığını Yüce Rabbim sana verir inşallah. Seni çok seviyoruz ve çok özlüyoruz Mustafa Kemal Atatürk. Nurlar içinde uyu, kabrin  nur olsun, mekanın cennet.0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme