Depremin Etkileri İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Depremin  Etkileri İle  İlgili Kompozisyon Yazınız.

Sevenleri sevdiğinden ayıran, hayatı  felç eden ve toplumda büyük bir yara oluşturan  kötü olayın , doğa olayının adıdır deprem.  Yapılan   kötü binaların altında enkazda, kurtarılmayı umutla bekleyen canların  gerçekleşen  korkusudur deprem. Enkaz altındaki acıya daha fazla dayanamayıp yaşamını kaybeden canları  yok eden şeydir deprem.

 

Ülkemiz ne yazık ki bir deprem ülkesi olduğu için belli zaman aralıklarında depremler yaşanır. Yaşanan bu depremlerde canlar gider.  Aileler  gider, çoccuklar anasız, babasız kalır. Anne  ve babalar çocuksuz kalır. Yaşlılarımızı kaybederiz, yakınlarımızı, canımızdan çok sevdiğimiz kişileri kaybederiz depremde.

 

Deprem öyle korkunç ve öyle  dehşet dolu bir andır ki bunu ancak yaşayan  ve o enkazın altından sağ olarak kurtulan can kardeşlerimiz, evlatlarımız, analarımız, babalarımız anlar. Yakın zamanda  yaşadığımız İzmir depremi de toplumu derinden sarmıştır. İyi dileklerimiz, dualarımız ve yüreğimiz oradaki canlarımızladır elbette.  Depremin simgesi olan  kardeşlerimiz bize umut vermektedir fakat bu mucizeler yerine depremde hiç kimse enkazın altında kalmasa herkes sağ olarak yaşamaya ve hayatına devam etse daha güzel olmaz mı? Sağlam binalar yapılsa, sağlam temeller olsa  ne acı olur, ne ayrılık ne de ekonomik sorunlar......  Bu süreçte enkaz altında kalanlara  yardım edip  ve  enkazın altında bir can var mı deyip sabah akşam çalışan  AFAD, AKUT , İTFAİYE ekipleri, jandarma ekipleri, gönüllü kimseler,  sağlıkçılar, polisler ve nice emeği geçen emekçi insanlarımız can kurtarmaya devam etmekte ve bunun için de ellerinden gelen her türlü fedakarlığı yapmaktadırlar. Bir can kurtarırım umudu ile gece gündüz demeden çalışan bu yürekli insanlar topluma çok güzel örnek olmaktadırlar. Bu depremde evsiz kalanlar olmuştur, yaşamını kaybedenler olmuştur, yakınlarını kaybedenler olmuştur ve elbette ağır yaralı ve normal yaralı olanlar olmuştur.

 

Bunun etkisi  depremi yaşayan kişilerde elbette kolay geçmeyecektir fakat toplum olarak depremzedelerin her zaman yanında olmalıyız . Devletimizin bütün kurum ve kuruluşları elbette onların yanında olacaktır fakat biz de gönüllü  insanlar olarak orada bulunan can kardeşlerimize, büyüklerimize ve küçüklerimize maddi ve manevi açıdan destek olmalıyız. Sevgili arkadaşlar ne yazık ki yapılan  kötü binalar, çürük binalar can almıştır. Aslında can alan deprem gibi görünse de  can alan şey deprem değildir, sağlam olmayan, çürük binalardır. Bunun vebali de elbette o binayı yapan vicdansız kimselerdedir.  Neden  ülkemizde deprem can alır diye sorduğumda aslında depremin değil binanın can aldığı gözler önündedir. Japonya’da sürekli depremler olduğu  halde kimsenin burnu bile kanamazken neden ülkemizde nice canlarımız gitmektedir bunu bir düşünmemiz gerekir öyle değil mi?  Japonya  binalarının temelini çok sağlam teknoloji ile  yaptığı için depremde fazla can kaybı yaşamamaktadır. Bizim de yüce Türkiye Cumhuriyeti olarak bilimde, teknolojide ilerlememiz gerekir.  Sağlam binalar yapılması gerekir ve belediyeler tarafından bunun daimi olarak denetlenmesi gerekir

 

İşte böyle olduğu zaman canlarımız gitmez, sevdiklerimiz bizimle olur.  Bunun için iyi eğitimli insan yetiştirmeliyiz. Vicdanı olan, dürüst, çalışkan kimseler olmalıyız ki ülkemiz gelişsin ve insanlarımız , değerli varlıklarımız, hayvanlarımız deprem yüzünden  bize sonsuza kadar veda etmesin. İzmir  ve ülkemin her yerindeki insanlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyor ve Yüce Rabbim’den  hayatını kaybeden kardeşlerimize rahmet diliyorum. Yaralılara ise tez zamanda acil şifalar dilerim.  Birlik, beraberlik ve dayanışma ile bu zor günleri de  atlatacağımıza can-ı gönülden inanıyorum ve daha güçlü bir Türkiye, daha gelişmiş bir Türkiye Cumhuriyeti olarak dünyaya karşı dimdik duracağımıza inanıyorum. Sevgi ile, saygı ile ve dayanışma  ile kalın. Herkese sağlıklı ve huzurlu yıllar dilerim.

3 yorum:

  1. Ben Sınavda Bunu Yazcam Ezberlemesi Hem Kolay Hem Güzel Ama Halla Kompozisyon ne demek anlamadım bir tek hikayle ilgili olduğunu anladım jjksjjkskskjsjkj

    YanıtlaSil
  2. Eğitici öğretici mi bu hoca istedi de

    YanıtlaSil

Deneme