24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Öğretmenler yaşamın bu zorlu sürecinde öğrencilere yol gösteren  daha doğrusu öğrencinin doğru yolu bulmasına imkan tanıyan,  onu bilgilendiren, onu gerçek yaşama hazırlayan büyük eğitmenler, değerli eğiticiler ve öğreticilerdir. Bazen bir anne, bazen bir baba sıcaklığı  veren, içinde şefkat ve merhamet olan  nadide çiçeklerdir,  parlayan yıldızlardır.

 

Ülkesinin her yerini kendi memleketi gibi gören ve her türlü zorluğa göğüs geren, öğrencileri için her türlü fedakarlığı yapan ve cefayı çeken  vatanseverlerdir.  İnsanlığın gelişmesi için, ilim ve irfanın ülkesinin çocuklarının beyninde yer etmesi için gece gündüz demeden çalışan,  her türlü  zorluğa katlanan ve bunu yaparken de asla  surat asmayan, yüzünde sıcacık gülümsemenin olduğu, gözlerinde  geleceğe dair aydınlığın ve umudun olduğu öğreticiler, değerli insanlardır.  Öğrencisine önce sevmeyi, ilgi görmeyi öğretir öğretmen. Önce onun dilinden anlar. Ona sevmeyi, saygılı olmayı, empati kurmayı öğretir. Her şeyden önce insan olmanın  ne denli önemli olduğunu davranışları ile model olarak öğrencilerine benimsetir. Çünkü iyi bir insan olan, ahlak seviyesi yüksek olan bir öğrencinin ülkesini çok seveceğine ve ilerde de çok başarılı bir insan olacağına inanır öğretmen. İşte bunun için çok çalışır, emek eder, alın teri döker değerli öğretmenler.

 

Öğretmenler bir toplumun geleceğidir, içinde bulunduğu topluma ışık tutan, onlara bilgi öğreten,  onları karanlık bir ortamdan çıkarıp aydınlık bir yola getiren kimselerdir.  Onların bunca emeğine karşı toplumdaki her bireyde öğretmenlere karşı bu değerli şahsiyetlere karşı üzerine düşen sorumlulukları yerine  getirmelidirler. Çünkü onca emeğini esirgemeyen öğretmenler başta taşınmaya layık kimselerdir. Onlar bizim en değerli hazinemiz, en  yegane umutlarımızdır. Onlar olmadan toplum aydınlanmaz, onlar olmadan  yaşamın hiçbir aşamasında ilerleme sağlanamaz. Çünkü öğretmendir bize her şeyi öğreten, çünkü öğretmendir bize yaşama sevinci veren, bizi yaşama her  hali ile hazırlayan….Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk  cumhurbaşkanı, aynı zamanda başöğretmeni Mustafa Kemal Atatürk de öğretmenlere  çok değer vermiş, öğretmenlik mesleğinin, öğretmenin ne kadar saygıdeğer olduğunu anlatmak için şu sözleri söylemiştir:‘’ Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.’’

* ‘’  Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.’’

 

İşte tüm bunlardan dolayı öğretmenin, o elleri öpülesi  kıymetlerin değeri bilinmeli ve hak ettiği değer kendilerine kat kat verilmelidir. Bugün buradan ülkemin her yerinde görev yapan değerli emektarların, kıymetli öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlar hepsine en derin sevgi ve saygılarımı iletirim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun, mutlu olsun , yaşam size hep güzel anılar yaşatsın değerli öğretmenler.

 

2 yorum:

Deneme