Koronavirüs Çocukları Nasıl Etkiledi? Kompozisyon

  Koronanavirüs Çocukları Nasıl  Etkiledi? Kompozisyon

 

Okulların bir açılıp bir kapanması elbette ki  geleceğimizin temeli olan çocuklarımız üzerinde bir dengesizlik yaratmıştır. Şu anda devam etmekte olan koronavirüs her gün daha çok canımızı bizden koparmakta ve hastanelerimizin yoğunluk oranı da dolmak üzeredir. İnsanların bilinçli olmaması yüzünden bugün çok sayıda vakalar ile karşı karşıya kalmaktayız. Vakaların çok olması her alanı etkilediği gibi en önemli alan olan eğitim alanını da  olumsuz yönde etkilemiştir.

 

Eğitimden ve öğretimden mahrum kalan çocuklarımız, gençlerimiz uzaktan eğitim ile eğitimine devam etmeye çalışsa da bunun ne kadar verimli olduğu ya da olacağı  tartışılmaktadır.  Küçük yaşlardaki çocuklarımız henüz somut işlemler dönemindeyken  bir anda uzaktan eğitim yapılarak soyut işlemler dönemindeymiş gibi ders dinlemektedir. Ekranda saatlerce ders dinleyen çocukların bir yandan boyunları tutulmakta bir yandan da öğretmenin anlattıklarından bir şey anlamamaktadırlar. Çünkü bu yaştaki çocukların  henüz oyun çağı dönemi devam etmektedir.

 

Bu yaştaki çocuk sosyallik ister, arkadaşları ile oynamak, dışarı çıkıp koşmak, eğlenmek  yani okulu  ister. Ama korana virüs yüzünden çocuklarımız evde hapis kalmaya mahkum kalmıştır. Hem eğitim ve öğretim istenilen sonucu verememekte hem de çocukların psikolojileri ciddi anlamda bozulmaktadır.    Kimi çocuklar bu süreçte okuldan ayrılmak isteyecek ve okuldan tamamen soğuyacaklardır.  Böylece bir neslin eğitimi, geleceği ciddi anlamda tehlike altındadır.  Bu süreç böyle devam ederse çocuklar okullarından mahrum kalmaya devam edecek, bir nesil göz göre göre eğitimsiz olarak yetişecek ve bu da ülkenin  geleceğine büyük darbe vuracaktır. Çünkü çocuklar önceki gördüğü konuları bile unutmaya başlamış ve yeni konuları da öğrenmekte güçlük çekmeye başlamışlardır.

 


İşte tüm bunların olmaması için insanların  mecbur kalmadığı sürece dışarı çıkmaması gerekir. Maske, mesafe ve hijyen kuralına uyulması gerekir ki okullarımız yeniden bir daha kapanmamak üzere açılsın ve çocuklarımın dengeleri, psikolojileri yerle bir olmasın. Yoksa durum çok daha vahim olabilir ve daha çok acı sonuçlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Unutmayın ki bir ülkenin geleceğini belirleyen ve o ülkeyi  geliştirecek olan  kimseler çocuklarımız, genç nesillerimizdir.

 

Bu süreçte kesinlikle misafirliğe gidilmemeli ve gelen misafir de kabul edilmemelidir. Kendi sağlığımız için toplum sağlığı için, ülkemizin ekonomik alanda, sosyal alanda ve eğitim alanında normal  yaşamına dönmesi için  kovidle mücadele etmeliyiz ve kendimizi  belli bir süre karantinaya almalıyız. Bu süreç bittiğinde yeniden kavuşmak, sarılmak, özlemleri gidermek üzere birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam edeceğiz sakın endişeniz olmasın.

2 yorum:

Deneme