‘’ Giden Hayatı Geri Getirebilecek Hiçbir İlaç Yoktur.’’ Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 ‘’ Giden Hayatı Geri Getirebilecek Hiçbir  İlaç Yoktur.’’  Sözü İle İlgili Kompozisyon  Yazınız.

 

Yaşam içinde en kolay harcadığımız, değerini bilemeyip israf ettiğimiz  en değerli hazine zamandır. Oysa biz insanlar  en  kolay israfın zaman olduğunu unutup zamanı hunharca harcamaya devam ediyoruz. Hem de bilerek ve isteyerek... Günlük yaşamımızda bile  zamanın önemi o kadar unutulmuş ki  randevuya bile biraz sonra geleceğim, misafirliğe gidileceği zaman akşama doğru gelirim,  birini arayacağımız zaman biraz sonra seni arayacağım deyip zamanı boşa harcamaya devam etmekteyiz.   Ya da günü gününe derslerimize çalışmak yerine yarın çalışırım, sonra yarın olur öbür gün çalışırım, çalışırım da çalışırım....  


Saatin, dakikanın , saniyenin bile  çok değerli olduğu bu yaşamda  yukarıdaki saydıklarım ne yazık ki insanların öncelikleri değil, sonraları durumuna dönüşmüştür.  Oysa geçirdiğimiz her zaman  gitmektedir, yok olmaktadır  ve bir daha da asla geriye gelme şansı bulunmayacaktır. Çünkü giden yaşamı, giden ömrü geri getirebilecek bir ilaç bulunmamıştır.

 

Okullar açıldığı zaman  eğitimcilerin, öğretmenlerimizin  önem vereceği, üstünde duracağı en önemli şey zaman olmalıdır. Çocuklara zamanın ne kadar önemli olduğu onlara anlatılmalı ve giden zamanın  bir daha gelmeyeceği söylenmelidir. Nasıl ki su  israfı yapılmasın, elektrik israfı yapılması diye çeşitli çalışmalar, hazırlıklar yapılıyorsa zaman konusunda da aynı şekilde  çalışmalar ve hazırlıklar yapılmalıdır. Çünkü zaman da  temel ihtiyaçlarımız kadar çok önemlidir ve  boş yere geçirilmemelidir. Gündemimizde zamana her zaman yer verilmelidir.  Zamanın ne denli  önemli olduğunu şu sözlerle de belirtmek isterim:

‘’  Bu dünyadan bir kez geçeceğime inanıyorum, eğer gösterebileceğim herhangi bir davranış ya da yapabileceğim bir iyilik varsa şimdi yapmalıyım; çünkü bu yolun dönüşü yok.’’ William Pen.

* ‘’ Hayatta bütün başarılarım; her zaman ve her işte  zamanından bir çeyrek saat önce, hareket etmeme borçluyum.’’   Oscar Wilde.

 


İşte tüm bu sözlerden de anlaşılacağı üzere zamanın kıymetini bilmeliyiz ve giden zamana üzülmek yerine anın kıymetini bilelim ki pişmanlıklarla dolu bir yaşamımız olmasın.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme