“Kendimden Başka Kimseyi Değiştirmem.” Konulu Kompozisyon Yazınız.

“Kendimden  Başka Kimseyi Değiştirmem.” Konulu  Kompozisyon Yazınız.

 

Değişim olumlu yönde  olursa ve kişinin gelişimine, hayata bakış açısına fayda sağlarsa  müthiş bir şeydir. Çünkü olumlu değişimin olduğu  yerde ilerleme de kaçınılmaz olur.  Kişi başkalarının değişimini beklemeden önce kendisini değiştirmeye karar vermelidir. Başkalarının kusurlarını görmeden önce aynaya bakmalı ve kendi hatalarının  ne olduğunun bilincinde olmalıdır. 

 

Kendi hatalarının ne olduğunun farkında olan insan da daha çok çalışır, daha çok bilinçli kimse olur ve böylece çalışkan, üretken ve nitelikli kimse olur.  Başkalarını değiştirmeye gerek kalmadan kendini düzeltmenin en iyi yolu bu olsa gerek.

 

Hata yapmak elbette insanlara özgüdür.  Önemli olan bu hatalardan ders çıkarıp durmadan yolumuza devam edebilmekten geçer.  İnsan  başkalarının eksikliklerini çabuk görür, dedikoduyu sever ve  basit insanlar dedikodudan da zevk alır.  Başkaları hakkında ileri geri konuşur.  Kendinde olan eksiklikleri görmezden gelir ve en büyük hatayı da böylece yapmış olur. Oysa  hayatta bir amacı olan , hayata bakış açısı daha farklı olan kimseler başkalarını eleştirmek yerine, başkalarında   eksik arama yerine kendine yönelir ve devamlı kendini  geliştirmeye yönelir. Çok okur, araştırır, sorgular, gezer ve böylece daha  üstün özelliklere sahip, kendini bilen, alçakgönüllü kimse haline gelir. Bunun için de  değişime ilk olarak kendinden başlamak gerekir.

 

Bununla ilgili şu güzel sözü de aklımızın bir köşesinde bulundurmalıyız: ‘’Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünür ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.’’ Oysa herkes kendini değiştirmeye çalışsa dünya daha barış dolu bir dünya olur ve daha yaşanılır bir cennete dönüşebilir.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme