Ailede Huzur Ve Mutluluk İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

Ailede Huzur Ve Mutluluk İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsanı hayata bağlayan, onu yaşamda güçlü kılan ve hayata karşı dimdik durmasını sağlayan en önemli ve en kutsal kurumdur aile.  Anne, baba ve çocuklardan  oluşan mutlu yuvaya aile denir. Eğitimin ilk alındığı yer, sosyalleşmenin ilk olduğu yer ailedir. Aile  bir toplumun , bir ülkenin en önemli yapı taşıdır. Çünkü güçlü toplumlar, güçlü ülkeler sağlam aile yapıları sayesinde oluşur. Çocuğun  kendini model aldığı kişiler ise anne ve babasıdır.


Sağlıklı çocukların yetişmesi,  mutlu ve başarılı bireylerin olması ancak ve ancak sağlam temelli aileler sayesinde oluşur. Burada en önemli görev anne ve babalara düşmektedir.  Baba ve anne arasındaki sevgi ve saygının daim olması ailede mutluluğu ve huzuru da sürekli kılar.  Şiddetin görüldüğü, sevgi ve saygının olmadığı ailelerde yetişen çocuklarda ileride şiddet gösteren kimselere dönüşür.  İletişim kurulabildiği, karaların birlikte alınabildiği,  empati kurma becerisinin geliştiği aileler her zaman mutlu olur ve o aile içinde sorunlar yaşanmaz. Böyle mutlu aileler , sağlıklı nesiller yetiştirdiği için geleceğe de büyük katkı sağlamış olurlar.


 Ailede huzur ve mutluluğun olmasının  şartı,  aile bireylerinin birbirine karşı güvenmesi ve aralarındaki koşulsuz sevgidir. Güvenin ve sevginin olduğu yerde mutluluk da kaçınılmaz olur. Sevginin olduğu yerde güzel ahlak olur. Güzel ahlaklı  aile bireyleri ve ailede yetişen çocuklarda hem kendilerine, hem de içinde yaşadığı topluma katkı sağlayarak o toplumun huzurlu ve mutlu olmasını sağlar.  Ailede mutluluğun önemi ile ilgili şu söz çok önemlidir:

“ Aile hayatının güzelliği gibi hiçbir şey yoktur, bir memleketin yükselmesi;  ev ve aile muhabbetine bağlıdır.” Charles Dickens.
Aile içinde mutluluğun devam etmesi için şunlar da gereklidir: Bir sorun olduğunda aile bireyleri öncelikle telaşa kapılmamalı, sakin olunmalıdır. Aile bireyleri birbirini iyi bir şekilde dinlemelidir, duygu ve düşünceler içimize atılmamalı, açık bir şekilde karşı tarafa kibarca aktarılmalıdır. İletişimde ben diline önem verilmelidir. Kişi olduğundan farklı bir kimliğe bürünmemelidir. Herkes içten ve samimi olduğu zaman, sorunlar birlikte çözüldüğü zaman mutluluk  ve huzur da sonsuza kadar sürer.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme