Okumak Bir İnsana Neler Kazandırır? Bu Konuda Kompozisyon Yazınız.

Okumak Bir İnsana Neler Kazandırır? Bu Konuda Kompozisyon Yazınız.


Çalışmak, üretmek, merak etmek ve yeni bilgiler  öğrenmek  insanlara özgü bir davranıştır. Bütün bunların yapılması ise okuma sayesinde gerçekleşir.  Dünyada okumak kadar, öğrenmek kadar insanı geliştiren ve aydınlatan başka bir yol yoktur. Okuma sayesinde insan  çok farklı düşünme becerilerine sahip biri olur. Kafasındaki kalıp yargılardan kurtulur  ve hayata bakış açısı  değişir ve kişinin ufku açılır.  Bilgi sahibi olmak için, ülkemizdeki ve dünyadaki son gelişmelerden haberdar olmak için,  insan sürekli kendini geliştirmeli ve okumaktan asla vazgeçmemelidir.  Okuma sayesinde bilgi edinen kişi aynı zamanda güçlü olur ve kendini gerçekleştirme eğiliminde olur.  Kişi aynı zamanda ruhunu  yüceltir,  kendini mutlu ve huzurlu hisseder.


 Okumak,  insan için  en kolay ve en verimli öğrenme yoludur.  Kişi okuyarak bilgiye kolayca ulaşabilir. Gitmediğimiz,  gezip  görmediğimiz  yerleri  kitaplardan  okuyarak hayaller kurarak gezip görmüş gibi oluruz. Bu da kişinin hayal gücünü genişletir, bilgi düzeyini artırır. Okuyan insan farklı kültürler hakkında bilgi edinmiş olur böylece kendi kültür düzeyini de artırmış olur.  Okumayan  insanın  ise ne yaşadığı yerdeki gelişmelerden haberi  olur, ne de dünyadaki gelişmelerden haberi olur. Okumayan insan merak da etmez, merak etmediği için araştırma, yeni bilgiler edinme gibi derdi de olmaz. Durduğu yerde saymaya devam eder. Böyle insanların ne ailesine, ne yaşadığı çevreye, ülkesine  ve  dünyaya faydası olur. Böyle kimseler okuma yeteneğinden ve zevkinden mahrum kaldığı için yaşamın mutluluğuna da erişemez. Çünkü okumak, kişinin ruhunda güzel anılar biriktirir, yeni hedefler oluşturur ve kişiyi hayata daha da bağlı kılar.


Çocuklarımız  ne yazık ki eskisi kadar kitap okumamaktadır. Şimdiki çocuklara baktığımızda çoğunun elinde tablet, diz üstü bilgisayar  ve cep telefonu gibi teknolojik araçlar vardır. Çocuklar bunlarla sabahtan akşama kadar vakit geçirmekte ve kitap okumaya ise neredeyse zaman ayırmamaktadır. Oradaki  video oyunları, filmler, diziler çocuklara daha cazip gelmekte ve bu da çocukların kitap okumaktan soğumasına neden olmaktadır. Oysa kitapla okuyan nesillerin yetişmesi bir ülkeyi daha çok geliştirir ve muasır medeniyetler seviyesine çıkarır. Kitap okuyan çocukların sohbetleri bile ayrı bir güzel olur, kişi o ortamdan ayrılmak istemez. Kitap okumak kişinin gireceği sınavda bile başarılı olmasını sağlar. Çünkü çok okuyan kişi soruları daha hızlı okur ve daha iyi kavrar.


Kitap okumanın faydaları arasında şunları da unutmamalıyız:  Kişinin zihni gelişir, dil gelişimine büyük katkı sağlar, iletişim kapasitesinde artış görülür, kişi toplum içinde kendini daha iyi ifade eder, empati kurma becerisi eleştirel düşünme becerisi sağlanmış olur. Ayrıca  okumak stresi azaltır, kelime hazinesini geliştirir, yazı yazma becerileri gelişir, analitik düşünmeye katkı sağlar, hafızayı güçlendirir, odaklanmayı sağlar, ücretsiz bir eğlence kaynağıdır ve daha bir çok şeyi söyleyebiliriz. Bizler yeter ki okuyan insanlar olalım ve aydın kimselere dönüşelim. Ülkemizi seviyorsak ve ülkemize faydalı bir öğrenci, bir insan  olmak istiyorsak çok çalışmalıyız, okumalıyız ve  ilim yolunda ilerlemeliyiz. Okumanın faydası ile ilgili şu sözü de unutmamalıyız:

Ne kadar meşgul olduğunu düşünürsen düşün, okumak için zaman ayırmazsan, cahilliğe teslim olursun.”  Konfüçyus.1 yorum:

Deneme