“Bilim, Gerçeğe Giden Yolları Aydınlatan Işıktır.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

“Bilim,  Gerçeğe Giden Yolları Aydınlatan Işıktır.” Sözü  İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Evrenin, evrendeki olayların ve olguların bir kısmını ele alıp birtakım deney ve yöntemler kullanarak gerçeğe ve gerçekliğe dayanarak birtakım yasalara ulaşan bilgi yoluna , tutarlı ve düzenli bilgiye bilim denir. Bilimin olduğu yerde merak vardır, öğrenme isteği vardır, deney ve gözlem vardır. Bilim sayesinde insanoğlu  dünyayı inceler, izler ve buna bağlı olarak da yeni bilimsel buluşlara imza atar. Çünkü insanlığı gerçeğe götüren tek yol bilimden geçer. Bilimin olduğu yerde gelişme ve ilerleme de kaçınılmaz olur.


Bilim sayesinde insan , dünyadaki bilinmezlikleri ortaya çıkarır. Korku ve merak duygusu ile başlayan bu süreç bizi eninde sonunda  gerçeğe ve amacımıza ulaştırır. Bilim sayesinde insanlık ve dünyamız çağ atlamış ve  yeni bilimsel gelişmelerin olması da kaçınılmaz olmuştur. Eskiden çoğu hastalığın  tedavisi yokken günümüzde bilimin ilerlemesi ile çoğu hastalığın tedavisi bulunmaya başlanmıştır. 


Bilim sayesinde çareler tükenmemektedir. Bilime gözümüzü kapatıp yaşadığımız düşünelim. Mesela;  ben uçağa binmem, uçağın gerçek bir ulaşım aracı olduğuna inanmıyorum ya da internet üzerinden yakınımıza internet bankacılığı ile para göndermeye inanmıyorum, tüm bunlar gerçek değildir diyemeyiz. Çünkü tüm bu ve buna benzer birçok şey gerçektir. Çünkü bunlar bilim sayesinde, bilim ve teknolojinin ilerlemesi sayesinde gerçekleşmiştir. İşte bunun içindir ki bilim,  bizi gerçeğe ve aydınlığa çıkaracak olan tek yoldur.
 Bilimden yoksun olan milletler cahil kalmaya mahkum olur. Gerçeğe  ve doğruya hiçbir zaman ulaşamazlar.  Oysa bilimin olduğu yerde  her şey açık ve aydınlıktır. Örneğin;  bilim sayesinde kimi doğal afetlerin ne zaman  ve nasıl olacağı belli cihazlar ile az çok tahmin edilebilmektedir. Ya da arabaya atlayıp bir şehre gittiğimizde önceden birilerine adres sorardık oysa şimdi bilimin mucizeleri sayesinde navigasyondan gitmek istediğimiz yere kolayca ulaşabilmekteyiz.


 İşte tüm bunlar bilimin ışığı sayesindedir. Çünkü bilim bize doğruyu gösterecek ve bizi aydınlatmaya devam edecektir. Bizi gerçeğe ulaştıracak tek yol bilimin faydalarından yararlanmaktan geçer. Bilimin önemi ile ilgili Atatürk’ün şu sözünü de unutmamalıyız:

“ Bilim, gerçeği bilmektir.”


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme